Zatrucie ciążowe - gestoza « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Zatrucie ciążowe - gestoza

-
Zatrucie ciążowe - gestoza
Kobieta spodziewająca się dziecka narażona jest na wiele poważnych przypadłości. Jedną z nich jest zatrucie ciążowe, które często pojawia się w trzecim trymestrze. Sprawdź, na czym polega to schorzenie i jakie mogą być jego konsekwencje.


 1. Gestoza – czynniki ryzyka
 2. Jak objawia się zatrucie ciążowe
 3. Leczenie zatrucia ciążowego
 4. Gestoza – zagrożenie dla matki i dziecka
 5. Zatrucie ciążowe – jak uniknąć niebezpiecznych powikłań


Zatrucie ciążowe (gestoza) jest przypadłością, która bardzo często daje o sobie znać w okolicach 30 tygodnia ciąży, aczkolwiek tzw. gestoza wczesna może pojawić się już w pierwszym trymestrze.


Gestoza – czynniki ryzyka


Zatrucie ciążowe to schorzenie, którego przyczyny nie zostały do końca poznane. Można jednak wskazać kilka czynników zwiększających ryzyko pojawienia się gestozy.

Na rozwój przypadłości narażone są przede wszystkim kobiety ciężarne, które:
 • rodzą pierwszy raz
 • są w ciąży mnogiej
 • zmagają się z nadciśnieniem tętniczym
 • chorują na cukrzycę.

Duże znaczenie ma również wiek – gestoza znacznie częściej pojawia się u pań powyżej 35-40 roku życia.


Jak objawia się zatrucie ciążowe


Zatrucie ciążowe stanowi zespół objawów chorobowych, wśród których wymienić można m.in.:
 • nadciśnienie tętnicze – powyżej 140/90 mmHg
 • białkomocz – zbyt duża obecność białka w moczu
 • obrzęki – utrzymujące się przez długi czas i nieustępujące po nocnym wypoczynku.

Ponadto kobieta zmagająca się z zatruciem ciążowym może skarżyć się na wiele innych dolegliwości. Często pojawiają się bóle głowy, drgawki, ogólny niepokój, nudności, zaburzenia świadomości, zaburzenia widzenia. Są to symptomy, które towarzyszą wielu innym dolegliwościom typowym w 30 tygodniu ciąży.

Warto przy tym podkreślić, że powyższe objawy nie muszą występować równocześnie.


Leczenie zatrucia ciążowego


Aby zapobiec poważnym powikłaniom po zatruciu ciążowym, koniecznością jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Jego przebieg uzależniony jest m.in. od okresu ciąży (np. czy jest to 30 tydzień ciąży, czy okres późniejszy) i stopnia zaawansowania choroby.

Hospitalizacja jest wymagana wówczas, gdy występują trzy główne objawy gestozy, a ponadto doszło do zaburzeń wzrostu płodu. W takim przypadku leczenie polega na podawaniu leków obniżających ciśnienie tętnicze krwi.

Jeżeli gestoza dotknęła kobiety po 30 tygodniu ciąży – w okolicach 38 tygodnia, lekarz może podjąć decyzję o przedwczesnym jej rozwiązaniu poprzez cesarskie cięcie.


Gestoza – zagrożenie dla matki i dziecka


Gestoza jest stanem chorobowym, którego nie można lekceważyć. Nieleczone zatrucie ciążowe może nieść za sobą wiele przykrych konsekwencji – zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Zlekceważone schorzenie może stanowić poważne zagrożenie dla płodu. Wśród konsekwencji wymienia się m.in.:
 • przedwczesny poród – może skutkować poważnymi zaburzeniami, np. zaburzeniem oddychania, dysplazją oskrzelowo-płucną, niedokrwistością, niedojrzałością układu odpornościowego, retinopatią (chorobą niedojrzałej siatkówki występującą m.in. u dzieci urodzonych przed planowanym terminem porodu),
 • odklejanie się łożyska – skutkuje przedwczesnym rozwiązaniem ciąży,
 • niedotlenienie – jest ono najczęściej spowodowane wzrostem ciśnienia wewnątrzmacicznego.

Ponadto gestoza może być przyczyną niskiej masy urodzeniowej. W skrajnych przypadkach może dojść do urodzenia dziecka z poważnymi zaburzeniami rozwojowymi.

Natomiast zatrucie ciążowe może wywołać u przyszłej mamy:
 • obrzęk płuc,
 • rozwój zespołu rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego,
 • niewydolność nerek.Zatrucie ciążowe – jak uniknąć niebezpiecznych powikłań


Chociaż nie są znane przyczyny zatrucia ciążowego, można zapobiec rozwojowi tej przypadłości. Istotną rolę odgrywa przede wszystkim odpowiednio skomponowana dieta. Zaleca się ograniczenie spożycia soli w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Niemałe znaczenie ma również wprowadzenie diety wysokobiałkowej, która będzie bazować na takich produktach spożywczych jak np. sery, fasola, chude mięso, groch.

Rolę odgrywa także regularne monitorowanie stanu swojego zdrowia. Kobieta należąca do grupy ryzyka powinna systematycznie kontrolować masę ciała, wykonywać badania moczu oraz mierzyć ciśnienie tętnicze (we własnym zakresie) – nawet 2-4 razy dziennie.

Profilaktyka jest bardzo ważna – pozwala zapobiec groźnym w skutkach powikłaniom po gestozie. Należy więc stosować się do zaleceń lekarza ginekologa.

Gestoza - zatrucie ciążowe
2019-01-07

Zatrucie ciążowe - gestoza - dodano: 2020-05-25

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.