
Z porodem naturalnym związane jest przejście przez drogi rodne mamy i bezpośredni kontakt z naturalną florą bakeryjną tej części ciała. W przypadku cesarskiego cięcia dziecko styka się z innymi bakteriami. To te występujące na skórze matki, czyli gronkowce, pseudomaczugowce, propionabakterium oraz bakterie obecne w środowisku szpitalnym. Flora bakteryjna noworodków urodzonych przez cc jest ponadto mniej zróżnicowana niż u dzieci urodzonych „siłami natury”. Obserwuje się też brak lub małą ilość probiotycznych bakterii Bifidobakterium.
Maluch urodzony przez cesarskie cięcię może więc mieć w swojej florze niedobory dobrych bakteri, które można uzupełnić suplementami, takimi jak Coloflor cesario. Najważniejsze z nich to:
- Lactobacillus rhamnosus GG (ATCC 53103) – jeden z najlepiej przebadanych szczepów bakteryjnych, jest bezpieczny i dobrze tolerowany, ponadto skraca czas trwania biegunek wirusowych i niweluje ryzyko wystąpienia biegunki poantybiotykowej;
- Lactobacillus fermentum (CECT5716) Hereditum® – szczep wyizolowany z mleka matki, posiada zdolność do kolonizacji jelit oraz do przywrócenia korzystnej równowagi mikroflory bakteryjnej;
- Bifidobacterium infantis (5478) – szczep wykazujący dużą zdolność do kolonizacji jelit niemowląt; duża ilość bakterii z rodzaju Bifidobacterium jest korzystna dla profilu mikroflory jelitowej.
Dzięki suplementacji flora dzieci urodzonych przez CC może zostać uzupełniona i zbliożona do tej, którą mają dzieci urodzone siłami natury.
Dobre i złe bakterie - ich wpływ na dziecko - dodano: 2019-01-13