Dobre i złe bakterie - ich wpływ na dziecko « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Dobre i złe bakterie - ich wpływ na dziecko

-
Dobre i złe bakterie - ich wpływ na dziecko
Maleństwo pojawiające się na świecie styka się w bakteriami, które dotychczas były dla jego organizmu całkiem nieznane. Dzieci urodzone siłami natury wystawione są jednak na działanie innych bakteri niż te, które przyszły na świat dzięki cesarskiemu cięciu. I nie pozostaje to bez wpływu na przyszłe zdrowie malucha.

Z porodem naturalnym związane jest przejście przez drogi rodne mamy i bezpośredni kontakt z naturalną florą bakeryjną tej części ciała. W przypadku cesarskiego cięcia dziecko styka się z innymi bakteriami. To te występujące na skórze matki, czyli gronkowce, pseudomaczugowce, propionabakterium oraz bakterie obecne w środowisku szpitalnym. Flora bakteryjna noworodków urodzonych przez cc jest ponadto mniej zróżnicowana niż u dzieci urodzonych „siłami natury”. Obserwuje się też brak lub małą ilość probiotycznych bakterii Bifidobakterium.

Maluch urodzony przez cesarskie cięcię może więc mieć w swojej florze niedobory dobrych bakteri, które można uzupełnić suplementami, takimi jak Coloflor cesario. Najważniejsze z nich to:
  • Lactobacillus rhamnosus GG (ATCC 53103) – jeden z najlepiej przebadanych szczepów bakteryjnych, jest bezpieczny i dobrze tolerowany, ponadto skraca czas trwania biegunek wirusowych i niweluje ryzyko wystąpienia biegunki poantybiotykowej;
  • Lactobacillus fermentum (CECT5716) Hereditum® – szczep wyizolowany z mleka matki, posiada zdolność do kolonizacji jelit oraz do przywrócenia korzystnej równowagi mikroflory bakteryjnej;
  • Bifidobacterium infantis (5478) – szczep wykazujący dużą zdolność do kolonizacji jelit niemowląt; duża ilość bakterii z rodzaju Bifidobacterium jest korzystna dla profilu mikroflory jelitowej.

Dzięki suplementacji flora dzieci urodzonych przez CC może zostać uzupełniona i zbliożona do tej, którą mają dzieci urodzone siłami natury.


Dobre i złe bakterie - ich wpływ na dziecko - dodano: 2019-01-13

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.