6 zmian w ciele kobiety po porodzie, o których nie wiedziałaś « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

6 zmian w ciele kobiety po porodzie, o których nie wiedziałaś

-
6 zmian w ciele kobiety po porodzie, o których nie wiedziałaś
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. W ciągu 9 miesięcy nie tylko dojrzewa w Tobie nowe życie, ale również diametralnie zmienia się Twoje ciało. Nie ma w tym nic dziwnego: musi się dostosować do rozwoju dziecka w łonie i przygotować do porodu. Co jednak się dzieje, gdy powitasz już na świecie nowego członka rodziny? Czy ciało wraca w 100% do formy sprzed ciąży? Zobacz, jakie zmiany możesz zaobserwować.

Część zmian, które zajdą w Twoim ciele po porodzie, będzie tymczasowych, część zaś zostanie z Tobą na dłużej. Oto te najczęstsze.

1. Spadek libido


Ciąża to okres prawdziwej huśtawki hormonalnej. Nie kończy się ona jednak wraz z chwilą wydania na świat potomka – Twój organizm potrzebuje dłuższego czasu, aby powróciła jego wewnętrzna równowaga. Stąd też w początkowych tygodniach, a nawet miesiącach macierzyństwa Twój popęd seksualny może niemal zaniknąć. Pamiętaj, że nie ma w tym nic złego ani nietypowego. Pomijając kwestię zmian hormonalnych, warto pamiętać, że pierwsze tygodnie po porodzie to okres, w którym zmagasz się z wejściem w zupełnie nową rolę – stajesz się mamą. Stres i wycieńczenie związane z powitaniem nowego członka rodziny w połączeniu z potrzebą zagojenia się ciała po porodzie i barierą psychologiczną – to wszystko może sprawić, że życie intymne odsunie się na dalszy plan. Ale spokojnie: daj sobie trochę czasu – i na uregulowanie poziomu hormonów, i na uspokojenie sytuacji. Z czasem libido wróci do normy.

2. Zmiana wyglądu biustu


Twój biust zacznie zmieniać się już przed porodem – tak, byś była przygotowana do karmienia piersią. Część tych zmian może jednak zostać z Tobą nawet na zawsze. Przykład? Wiele kobiet dostrzega, że po urodzeniu dziecka ich piersi nieco się powiększyły, i to na stałe. Możesz również zaobserwować przyciemnienie brodawek i powiększenie sutków.

Jeśli zauważyłaś, że już nawet po zakończeniu okresu karmienia piersią Twój biust wydaje się nieco większy, nie zapomnij o dopasowaniu nowego rozmiaru biustonosza!

3. Zmiana sylwetki


Nie, nie chodzi wcale o dodatkowe kilogramy, które wielu młodym mamom pozostają po ciąży. Tych możesz się pozbyć – prędzej czy później. Możesz im też zapobiegać – dzięki prostej zasadzie: w ciąży nie jedz „za dwoje”, tylko „dla dwojga”, co oznacza, że również przez te 9 miesięcy powinnaś zadbać o zrównoważoną dietę. Zdarzają się jednak zmiany sylwetki, które mogą nastąpić niezależnie od tego, ile przytyjesz przed porodem. Chodzi przede wszystkim o to, że poszerzą się Twoje biodra – co wynika z rozsunięcia się kości miednicy. Oznacza to, że nawet jeśli będziesz ważyła tyle samo co przed ciążą, Twoje ciało może wyglądać zupełnie inaczej. Ale uwaga! To wcale nie musi być niekorzystna zmiana. Wręcz przeciwnie – wiele pań ocenia, że ich sylwetka po porodzie nabrała bardziej kobiecych kształtów.

4. Powiększone stopy


W trakcie ciąży prawdopodobnie zmagałaś się z problemem mniej lub bardziej opuchniętych stóp – zwłaszcza w ostatnim trymestrze. Opuchlizna ta może się utrzymywać jeszcze jakiś czas po rozwiązaniu, a możliwe jest i to, że Twoje stopy ogólnie nieco się powiększą, np. o pół rozmiaru. Wynika to z faktu, że gdy oczekiwałaś na przyjście dziecka na świat, Twoje ciało przybrało na wadze – to zaś mogło doprowadzić do spłaszczenia podbicia.

5. Wypadanie włosów po porodzie


Możesz się spodziewać, że po ciąży Twoja fryzura ulegnie przerzedzeniu. U wielu młodych mam objaw ten wywołuje niepokój, nie trzeba się jednak obawiać – to zupełnie naturalna reakcja organizmu. Wypadanie włosów po porodzie jest wynikiem wspomnianej wcześniej huśtawki hormonalnej. W trakcie ciąży podnosi się poziom estrogenów, mogłaś więc wówczas zauważyć, że kosmyki przestały wypadać (opóźniona została katagenowa faza ich wzrostu) i stały się bardziej lśniące oraz mocniejsze. Gdy już urodzisz, stężenie hormonów w organizmie zaczyna się regulować, co oznacza, że ilość estrogenu spada, a ciało „nadrabia zaległości”. Dlatego może się wydawać, że wypadanie włosów jest bardziej gwałtowne.

Jak sobie z tym radzić? Przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość – objawy nadmiernego wypadania powinny przejść po mniej więcej 6-9 miesiącach od porodu. Nie powinnaś jednak czekać bezczynnie – na miejscu włosów, które wypadły, powinny zacząć wyrastać nowe. Proces ten możesz wspomóc, dbając o zdrową, dobrze zbilansowaną dietę. Możesz również wspomóc się dodatkowo suplementami na włosy przeznaczonymi dla młodych mam – np. tabletkami VITAPIL® Mama dedykowanym kobietom karmiącym piersią.

6. Rozstępy i przebarwienia


Część z nich, podobnie jak fragmenty mało elastycznej skóry na brzuchu, samoistnie zniknie kilka miesięcy po porodzie. Możesz się jednak spodziewać, że z rozstępami i przebarwieniami będziesz się zmagała nieco dłużej. Co pomoże? Smarowanie ciała kremami zapobiegającymi rozstępom jeszcze w czasie ciąży, a po porodzie – kontynuacja kuracji i wzbogacenie jej np. o preparaty z witaminą C.

Twoje ciało po porodzie nieco się zmieni, ale niekoniecznie na gorsze. Jako młoda mama będziesz wyglądać pięknie i promiennie. Przygotuj się więc na te zmiany i zaakceptuj je – również w nich tkwi urok macierzyństwa.

Zmiany w ciele kobiety po porodzie6 zmian w ciele kobiety po porodzie, o których nie wiedziałaś - dodano: 2019-02-04

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.