Zdrowe zamienniki słodyczy na czas ciąży « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Zdrowe zamienniki słodyczy na czas ciąży

-
Zdrowe zamienniki słodyczy na czas ciąży
Być może czekasz na tę cudowną chwilę przez cały dzień - deser. Cudownie słodki i rozpływający się w ustach. Jeżeli deser jadasz raz w ciągu dnia i nie przesadzasz z wielkością porcji, nie powinien ci zaszkodzić - gorzej, jeśli ochotę na słodkie masz częściej, bo zasady, na których opiera się żywienie w ciąży, obejmują unikanie słodyczy. Jak sobie z tym radzić?


Istnieje co najmniej kilka sposobów zaspokojenia ochoty na słodycze ich zdrowymi zamiennikami. Pamiętaj, że chociaż bogate w cukier owoce również lepiej jest ograniczać, mimo wszystko są lepszym wyborem niż batonik albo pączek. Oto kilka podpowiedzi, po jakie produkty możesz sięgnąć w chwili kryzysu:

1. Banan


Banany uchodzą za kaloryczne owoce, jednak zdrowe żywienie w ciąży jak najbardziej je uwzględnia, bo są bardzo wartościowe. Co ważne, wiele badań sugeruje, że składniki odżywcze ukryte w bananach dobrze wpływają na układ nerwowy i nastrój, który w trakcie ciąży bywa zmienny.

2. Garść migdałów


Migdały mają słodkawy smak i są genialnym zamiennikiem słodyczy w trakcie ciąży. Pomagają złagodzić zgagę, która często doskwiera przyszłym mamom, oraz mają niski indeks glikemiczny, co oznacza, że zapobiegają nadmiernym wahaniom glukozy we krwi, a co za tym idzie, stabilizują apetyt.

3. Suszone owoce


2-3 sztuki suszonych moreli albo śliwek powinny zaspokoić twoje ciągotki ku słodkościom i możesz sobie na nie pozwolić zamiast cukierków. Nie przesadzaj jednak z porcjami, bo działają przeczyszczająco i zawierają dużo cukru. Ważne, abyś podczas ich kupowania przeczytała skład i wybrała te, które nie zawierają siarki.

4. Jogurt naturalny z cynamonem


Jogurty smakowe i desery mleczne raczej nie cieszą się dobrą opinią dietetyków. Lepiej taki deser przygotować samodzielnie. Wystarczy, że do jogurtu naturalnego dodasz cynamon, który zapewne kojarzy ci się „deserowo”. Jeśli to za mało, wzbogać jogurt świeżymi owocami, np. truskawkami, bananem, kilkoma winogronami.

5. Miód


Miód jest zdecydowanie zdrowszą alternatywą dla cukru, a jego właściwości sprawiają, że czasami jest nazywany naturalnym lekiem. W trakcie ciąży możesz pozwolić sobie na miód, na przykład zrobić sobie kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa z łyżeczką miodu albo posmarować nim naleśnika.

Kilka dodatkowych wskazówek żywieniowych


W trakcie ciąży odżywianie się jest bardzo ważne i ma wpływ na rozwój dziecka w łonie. Dlatego nigdy nie bagatelizuj tej kwestii. Jeśli często masz ochotę na słodycze, zastanów się, z czego może wynikać. Czy sięgasz po nie, bo jesteś nerwowa i zestresowana? Jeżeli tak, znajdź sposób na relaks – weź kąpiel, wyjdź na spacer, poproś męża lub partnera o zrobienie ci masażu stóp. Być może kiedy się rozluźnisz, myśli o cukierkach miną. Poza tym staraj się jak ognia unikać gotowych przekąsek i paczkowanych ciast. Lepiej postaw na domowe desery, a w przepisach wykorzystuj jak najmniej cukru. Pamiętaj też, że jeśli będziesz jeść posiłki regularnie o podobnych porach i nie będziesz się przejadać, wówczas ochota na podjadanie między posiłkami powinna być mniejsza. Jeśli zatroszczysz się o prawidłowe żywienie w ciąży, skorzystasz na tym i ty, i twoje dziecko.

Zdrowe słodycze w ciąży

Zdrowe zamienniki słodyczy na czas ciąży - dodano: 2019-03-27

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.