
Kiedy kobieta w ciąży powinna zwrócić się do fizjoterapeuty?
Często wydaje nam się, że rehabilitacja dotyczy głównie leczenia kontuzji, ale w rzeczywistości okazuje się zbawienna w walce z wieloma innymi dolegliwościami, także tymi, których doświadczają kobiety w ciąży.
Bóle kręgosłupa i stawów obwodowych, obrzęki rąk i nóg, napięcie mięśniowe i bóle głowy to najczęstsze przypadłości. Rehabilitant jest w stanie na nie wpłynąć wykorzystując nieinwazyjne techniki fizjoterapeutyczne.
– Kobietom spodziewającym się dziecka można zaproponować np. masaż, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe czy terapie tkanek miękkich. Coraz większą popularnością cieszy się też kinesiotaping - metoda plastrowania ciała, która w ciąży ma głównie za zadanie zmniejszyć obrzęki, odciążyć kręgosłup czy złagodzić jego bóle – mówi Magdalena Chmielińska, fizjoterapeutka terapii kobiet w ciąży i połogu Centrum Rehabilitacji Activ.
Ćwiczenia w ciąży
Fizjoterapeuta dobierze nie tylko odpowiednią metodę rehabilitacyjną, ale także wskaże ćwiczenia, które ciężarne kobiety mogą wykonywać podczas domowej gimnastyki. Specjalnie dobrane ćwiczenia pomogą zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz przygotować ciało do porodu.
Aby mieć pewność, że dodatkowy ruch jest w pełni bezpieczny, należy oczywiście zasięgnąć porady lekarza prowadzącego ciążę. Wdrożenie jakichkolwiek ćwiczeń i terapii rehabilitacyjnej jest bowiem możliwe dopiero wówczas, gdy wszelkie przeciwwskazania zostaną wykluczone.
______________________________________________________________________
Centrum Rehabilitacji ACTIV Fizjoterapia w ciąży i w połogu
Fizjoterapia w ciąży jako sposób na bóle stawów, mięśni i kręgosłupa - dodano: 2019-04-23