ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi? Przekonaj się, że to proste!

-
Jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi? Przekonaj się, że to proste!
Jednym z problemów młodej mamy jest właściwe przystawianie dziecka do piersi. Choć w książkach przeznaczonych dla rodziców wygląda to na czynność bardzo prostą, w rzeczywistości bywa różnie i nierzadko matki rezygnują z karmienia albo karmią bardzo krótko, ponieważ nie radzą sobie z tym zadaniem. Warto jednak zawalczyć o prawidłową i długą laktację, gdyż ma ona ogromny wpływ na zdrowie maluszka i jego rozwój - sposobem na sukces jest efektywne przystawianie niemowlęcia. Jak to zrobić dobrze i szybko?

Kiedy dziecko ssie prawidłowo? Co o tym świadczy?


Niedoświadczona jeszcze mama nie potrafi rozpoznać, czy jej dziecko je prawidłowo, nie ma swojej sprawdzonej techniki karmienia piersią. Z pewnością potwierdzeniem dobrego ułożenia będzie tu prawidłowe przybieranie na wadze przez maluszka. Oprócz tego warto obserwować zachowanie niemowlęcia. Pierś powinna wypełniać jego buzię. Nie może on uchwycić tylko brodawki. Ważne, aby trzymał ustami także jej otoczkę.

Wargi dziecka muszą być wywinięte, a nos i broda w tym czasie dotykają piersi mamy. Podczas ssania policzki są wypełnione, język może być widoczny. Nie bez znaczenia jest także ułożenie ciała maluszka. Prawidłowo w jednej linii znajdują się jego biodro, ramię i ucho. Dobrą praktyką jest ponadto wsłuchiwanie się w odgłosy, które wydaje z siebie malec przy jedzeniu. Dobrze, aby było to regularne połykanie bez cmokania.

Od czego zacząć przystawianie?


Ważną zasadą, o której trzeba pamiętać, jest: przystawiamy dziecko do piersi, a nie odwrotnie. Mama musi też wybrać jedną z dogodnych dla siebie pozycji, zwłaszcza że pojedyncze karmienie zwykle nie trwa kilka, a kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt minut. Złe ułożenie może doprowadzić do bólu pleców, rąk i być po prostu niekomfortowe. Dobrze jest mieć przy sobie w tym czasie wodę do picia, wygodną poduszkę i kocyk.

Kolejne zadanie karmiącej to podanie dziecku piersi. W tym celu dobrze jest zastosować chwyt C. Kciuk znajduje się wówczas nad piersią, a reszta palców podtrzymuje ją od dołu.

Często konieczne jest zachęcenie malca do tego, aby zaczął ssać. Trzeba wówczas delikatnie dotknąć warg dziecka swoją brodawką. Powinno to zachęcić niemowlę do tego, aby otworzyło usta i zaczęło jeść. Potrzebne może być też nałożenie dziecka na pierś, po to, aby objęło wargami jej całą otoczkę. Nie robimy tego na siłę, wszystko powinno odbywać się naturalnie i powoli. W przeciwnym razie karmienie stanie się nieprzyjemne i stresujące dla mamy. W efekcie może dojść do zaburzenia i zakończenia laktacji.

Jak przystawić dziecko do piersi

Photo by form PxHere

Jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi? Przekonaj się, że to proste! - dodano: 2020-06-02

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.