Aktywność fizyczna w ciąży - co warto wiedzieć? « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Aktywność fizyczna w ciąży - co warto wiedzieć?

-
Aktywność fizyczna w ciąży - co warto wiedzieć?
Przez wiele lat podejście do tematu uprawiania sportu w trakcie ciąży znacznie się zmieniało, na początku uważano, że kobieta w stanie błogosławionym powinna wyłącznie odpoczywać i oczekiwać potomka. Rozwój medycyny sprawił jednak, że poglądy na ten temat uległy zmianie, a umiarkowana aktywność okazała się nawet wskazana. Podpowiadamy, co zatem warto wiedzieć o aktywności fizycznej w ciąży


Aktywność fizyczna ciężarnych kobiet na przestrzeni lat


Pierwsze opinie lekarzy na temat aktywności fizycznej podczas ciąży zostały opublikowane w Stanach Zjednoczonych przez Amerykański Kongres Położników i Ginekologów w 1985 roku. Można było w nich przeczytać, że zalecana jest aktywność w zakresie tętna do 140 uderzeń na minutę i która trwa jednorazowo maksymalnie 15 minut. Już w tamtym okresie zalecano uprawianie sportu tylko tym ciężarnym kobietom, które regularnie ruszały się przed zajściem w ciążę.


Limity tętna zostały wycofane w 1994 roku, a najnowsze wytyczne ustalono dopiero w 2009 roku. Według tamtego raportu codzienna aktywność domowa powinna być realizowana przez wszystkie ciężarne z wyjątkiem tych, u których były pewne przeciwwskazania. Kobiety, które miały styczność ze sportem przed zajściem w ciążę, mogły realizować ćwiczenia nawet przez około 30 minut dziennie od 3 do 5 razy w tygodniu. Nadal utrzymywane było status quo, aby kobieta, która prowadzi siedzący tryb życia, nie podejmowała mocnych treningów.

Jakie sporty można uprawiać w trakcie ciąży?


Obecny trend wskazuje jednak, aby kobieta w ciąży, która nie ma większych przeciwwskazań, codziennie dawkowała sobie nieco ruchu. Świetnym sposobem na utrzymanie jakiejkolwiek aktywności jest wysiłek na zewnątrz. Przyszłe mamy mogą uprawiać lekką jogę czy aerobik bądź spacerować. Za zgodą lekarza warto również wypróbować basen, a wiele z takich miejsc przewiduje specjalne zajęcia dla ciężarnych.

Aby nie zapominać o odpowiednim dostarczaniu składników odżywczych, można wspierać się różnymi preparatami, którymi mogą być, chociażby witaminy dla kobiet w ciąży. Bardzo istotne jest, aby o tym pamiętać, ponieważ w takim momencie dbamy już nie tylko o siebie, lecz także o swoje przyszłe dziecko. Również po rozwiązaniu warto pamiętać o odpowiedniej podaży witamin i minerałów, a ich źródłem jest nie tylko dieta, ale również preparaty dla kobiet karmiących piersią. Podawanie dziecku własnego mleka potrafi pozbawić organizmu cennych składników, które potrzebne są kobiecie w regeneracji organizmu. Dzięki nim młoda mama będzie mogła ze spokojem karmić swoje dziecko, a przy okazji uprawiać sport regularnie.


Aktywność fizyczna w ciąży - co warto wiedzieć? - dodano: 2023-02-15

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.