ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Fizjoterapia uroginekologiczna po porodzie - dlaczego jest tak ważna?

-
Fizjoterapia uroginekologiczna po porodzie - dlaczego jest tak ważna?
Fizjoterapia uroginekologiczna jest dziedziną medyczną, która skupia się na prewencji oraz przywracaniu pełnej funkcji i sprawności mięśni dna miednicy u pacjentów różnych grup wiekowych, w tym kobiet, mężczyzn i dzieci.

Po okresie porodu, kiedy mięśnie dna miednicy mogą ulec osłabieniu lub uszkodzeniu, ta forma terapii staje się szczególnie istotna. Dlaczego fizjoterapia uroginekologiczna po porodzie jest tak ważna i jakie korzyści może przynieść? Przeczytaj.

Rola mięśni dna miednicy


Mięśnie dna miednicy, zwane również mięśniami Kegla, odgrywają istotną rolę nie tylko u kobiet, ale także u mężczyzn. Stanowią one grupę mięśni głębokich, znane jako "core system," które odpowiadają za stabilizację całego tułowia. Ponadto te mięśnie wspomagają utrzymanie narządów miednicy mniejszej oraz kontrolę nad ciśnieniem cewkowym i odbytniczym, co umożliwia zachowanie kontynencji – trzymania moczu, gazów i stolca. Dodatkowo, mięśnie dna miednicy wpływają na funkcje seksualne, pozytywnie wpływając na doznania.

Mięśnie dna miednicy a ciąża


W okresie ciąży mięśnie dna miednicy mają duże wyzwanie do pokonania. Zmiany biomechaniczne zachodzące w ciele kobiety powodują znaczne rozciągnięcie tych mięśni. Ponadto, działanie hormonów, które mają na celu rozluźnienie tkanki łącznej, powoduje osłabienie mięśni dna miednicy. W trakcie ciąży mięśnie te są dodatkowo obciążone przez rosnące dziecko, wody płodowe i łożysko.

Niezależnie od typu porodu – siłami natury czy przez cesarskie cięcie, mięśnie dna miednicy odgrywają istotną rolę. Podczas naturalnego porodu, mięśnie te ulegają znacznemu rozciągnięciu, a po porodzie, w okresie połogu, ich napięcie powoli powraca. W przypadku nacięcia krocza lub epizjotomii warstwa powierzchowna mięśni dna miednicy zostaje dosłownie przecięta, co wymaga dodatkowej uwagi i mobilizacji blizny podczas rehabilitacji.

Wartość fizjoterapii uroginekologicznej po porodzie


Fizjoterapia uroginekologiczna po porodzie ma kluczowe znaczenie dla przywrócenia sprawności i funkcji mięśni dna miednicy oraz zapobiegania potencjalnym problemom zdrowotnym. Osłabienie mięśni dna miednicy może skutkować nietrzymaniem moczu, obniżeniem narządów miednicy mniejszej oraz bólem okolicy miednicy. Dlatego tak ważne jest, aby po porodzie zwrócić szczególną uwagę na te mięśnie i zadbać o ich odpowiednią rehabilitację.

Kiedy warto skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym po porodzie?


Jeśli doświadczasz problemów ze strony mięśni dna miednicy po porodzie, warto udać się na konsultację do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Objawy takie jak nietrzymanie moczu, problemy z oddawaniem moczu lub stolca, ból i dyskomfort w okolicy miednicy czy bolesne współżycie mogą świadczyć o potrzebie rehabilitacji.

Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu i oceny stanu mięśni dna miednicy. Na tej podstawie fizjoterapeuta opracowuje spersonalizowany plan terapii, w której skład może wchodzić terapia manualna oraz indywidualnie dobrany zestaw ćwiczeń.

Fizjoterapia uroginekologiczna po porodzie ma kluczowe znaczenie dla przywrócenia sprawności i funkcji mięśni dna miednicy, które są narażone na duże obciążenia w czasie ciąży i porodu. Dzięki odpowiedniej rehabilitacji można zapobiegać problemom z nietrzymaniem moczu, obniżeniem narządów miednicy mniejszej i bólem okolicy miednicy. Skonsultuj się z doświadczonym fizjoterapeutą uroginekologicznym, który pomoże Ci w powrocie do pełnej sprawności i komfortu po porodzie.

Fizjoterapia uroginekologiczna po porodzie - dlaczego jest tak ważna? - dodano: 2023-07-25

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.