ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Czy przebywając na urlopie macierzyńskim, można pracować?

-
Czy przebywając na urlopie macierzyńskim, można pracować?
Urlop macierzyński umożliwia kobiecie opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem, a także zapewnia jej czas na regenerację organizmu. Co jednak w wypadku, gdy świeżo upieczona mama chce podjąć pracę? Czy jest to możliwe? Sprawdźmy.

Czy można prowadzić działalność gospodarczą na urlopie macierzyńskim?


Przebywanie na urlopie macierzyńskim to czas, gdy osiąga się niższe zarobki, które są zasiłkiem wypłacanym przez ZUS. Dla wielu pracownic czas ten może być trudny, z uwagi na spadek przychodów, dlatego też nic dziwnego, że pojawia się pytanie, czy można pracować na urlopie macierzyńskim. W przypadku działalności gospodarczej można ją w tym czasie zarówno rozpocząć, jak i kontynuować. Nie ma to wpływu na wysokość przyznanego zasiłku macierzystego.

W czasie łączenia urlopu z prowadzeniem działalności, pracownica musi płacić jedynie składkę zdrowotną w ZUS-ie. Wyjątkiem tutaj jest sytuacja, gdy zasiłek podlega pod wyrównanie do kwoty świadczenia rodzicielskiego. Po zakończeniu urlopu kobieta może bez problemu wrócić do pracy na etacie lub z niej zrezygnować i zająć się własną firmą. Chcąc jednocześnie prowadzić działalność i być zatrudnionym, warto sprawdzić jak wygląda działalność nierejestrowana a praca na etacie na Firmove.pl.

Urlop macierzyński a praca na umowie zlecenie


W trakcie umowy zlecenie można też bez problemu pracować na umowie zlecenie. Warto jednak przy tym pamiętać o jednej ważnej regule. Kodeks pracy zakazuje zawierania umów cywilnoprawnych, które mają cechy umowy o pracę - jest to często traktowane jako obejście przepisów. Jeśli zatem kobieta chce pracować na zlecenie, np. u dotychczasowego pracodawcy, charakter obowiązków powinien być inny, niż dotychczas. Zakres czynności nie powinien się pokrywać z tymi zadaniami, które wykonywała na umowie o pracę.

Praca na pełny etat na urlopie macierzyńskim - czy to możliwe?


Jak widzisz, można bez problemu, podczas pobierania zasiłku macierzystego, pracować w ramach własnej działalności gospodarczej (zarówno, jeśli zdecydujesz się na rozliczenie ryczałtowe, jak i podatek liniowy - nie ma to tutaj znaczenia). Co jednak w przypadku podjęcia dodatkowego zajęcia na podstawie umowy o pracę? Kobieta może to zrobić u swojego pracodawcy, jednak dopiero po wykorzystaniu 20 tygodniu urlopu.

Praca na etacie jest możliwa w trakcie urlopu rodzicielskiego, jednak z pewnym ograniczeniem, a mianowicie nie może przekraczać 1/2 etatu. Uzyskane w taki sposób dochody będą skutkować proporcjonalnym zmniejszeniem wysokości zasiłku macierzystego. Jeśli chcesz podjąć pracę na etacie u innego pracodawcy, nie ma ograniczeń. Zasiłek wówczas nie zostanie pomniejszony z tego tytułu.

Praca (a tym samym też uzyskanie dodatkowego dochodu) w trakcie zasiłku macierzyńskiego jest możliwa, acz warto pamiętać o przepisach, które to regulują. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat możliwości zarobku w tym okresie lub innych kwestiach związanych z np. z prowadzeniem działalności gospodarczej, sprawdź portal Firmove.


Artykuł sponsorowany


Czy przebywając na urlopie macierzyńskim, można pracować? - dodano: 2024-04-04

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.