ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Kiedy zorganizować baby shower? Jakich prezentów unikać?

-
Kiedy zorganizować baby shower? Jakich prezentów unikać?
Baby shower, zwane też w Polsce bociankowym, to wyjątkowe przyjęcie, które ma na celu uczczenie zbliżających się narodzin dziecka i wsparcie przyszłej mamy w tym ważnym okresie. To niezapomniane chwile, które wzmacniają więzi i tworzą piękne wspomnienia. Kiedy i jak zorganizować baby shower? Jaki upominek wręczyć przyszłej mamie, a czego unikać?Czym jest baby shower?


Baby shower to tradycja zaczerpnięta z krajów zachodnich, która zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Jest odpowiedzią na potrzebę celebrowania ważnych chwil w gronie rodziny i przyjaciół. W przyjęciu uczestniczą zazwyczaj tylko kobiety z najbliższego otoczenia ciężarnej. Uroczystość ta jest doskonałą okazją do okazania wsparcia przyszłej mamie i podkreślenia, że jest ważna. To również idealny moment na wymianę doświadczeń i rad między kobietą a jej bliskimi.

Kiedy odbywa się baby shower?


Baby shower to wyjątkowe wydarzenie, organizowane najczęściej przez przyjaciółkę, siostrę lub inną bliską ciężarnej kobietę. Zazwyczaj odbywa się w III trymestrze ciąży, kiedy brzuszek jest dobrze widoczny i wiadomo już, czy na świat przyjdzie chłopiec, czy dziewczynka.

Warto unikać organizacji baby shower przed samym porodem, ponieważ przyszła mama może być wtedy zbyt zmęczona i zestresowana niedalekim rozwiązaniem, aby móc w pełni cieszyć się przyjęciem. Co więcej, organizowanie baby shower w ostatnich dniach ciąży niesie za sobą ryzyko, że dziecko może przyjść wcześniej na świat i będzie trzeba odwołać imprezę.

Organizacja baby shower


Wybór miejsca, w którym odbędzie się baby shower, powinien zależeć od preferencji, możliwości i budżetu. Popularne są przyjęcia w domach, gdzie panuje kameralna i swobodna atmosfera. Niektóre ciężarne wolą jednak świętować w restauracjach, kawiarniach czy wynajętych salach, a jeszcze inne na łonie natury – w ogrodzie, pobliskim parku, lesie czy plaży.

Ważnym elementem baby shower są dekoracje. Ozdoby utrzymywane są często w kolorystyce związanej z płcią dziecka, czyli różowe – w przypadku dziewczynki i niebieskie – w przypadku chłopca. Obecnie coraz popularniejsze są dekoracje w neutralnych barwach: białych, beżowych czy szarych. Najczęściej wybierane na tę okoliczność są balony, girlandy, banery i inne akcesoria nawiązujące do tematyki dziecięcej.

Podczas baby shower serwowane są najczęściej lekkie, zdrowe przekąski. Nieodzownym elementem tego ważnego wydarzenia jest też tort tematyczny – ozdobiony takimi dekoracjami jak stópki, smoczki czy zwierzątka. Tort może posiadać klasyczny wygląd lub oryginalny kształt, np. wózka dziecięcego czy misia.

Ważnym punktem baby shower są różnorodne gry i zabawy, mające na celu stworzenie radosnej atmosfery i integrację gości. Mogą to być, przykładowo, quizy dotyczące macierzyństwa, zgadywanie obwodu brzucha ciężarnej czy wspólne przygotowywanie upominków dla mamy i maluszka.

Prezenty na baby shower – co kupić?


Zgodnie z tradycją podczas baby shower ciężarna "obsypywana" jest prezentami – zarówno dla niej, jak i dla dziecka.

Jeśli chodzi o prezenty dla przyszłej mamy, praktycznym upominkiem może być duża poduszka w kształcie rogala, która wspiera komfortowy sen w ciąży, a później może zostać wykorzystana podczas karmienia piersią. Kolejny funkcjonalny prezent na baby shower to torba do wózka (koniecznie z ulubionym przez ciężarną motywem!), która ułatwi organizację niezbędnych akcesoriów w czasie spacerów z dzieckiem. Przyszła mama z pewnością ucieszy się także z wygodnej, estetycznej piżamy, którą zabierze na porodówkę czy kosmetyczki, w którą spakuje najpotrzebniejsze artykuły higieniczne i przybory.

Na baby shower świetnie sprawdzą się też prezenty personalizowane, np. ramka na zdjęcie z wygrawerowanym imieniem dziecka, w której zostanie umieszczona pierwsza fotografia noworodka. Warto również rozważyć zakup vouchera na masaż relaksacyjny czy biletu do teatru, aby zapewnić przyszłej mamie chwilę relaksu przed porodem.

Do najpopularniejszych prezentów dla noworodka można wymienić: zestaw łagodnych kosmetyków pielęgnacyjnych, ubranka, pościel i kocyki z bawełny oraz zabawki rozwojowe. Przy wyborze prezentu dla dziecka należy zwrócić uwagę na jakość i bezpieczeństwo produktów oraz na potrzeby rodziców. Często zdarza się, że uczestniczki baby shower proszą przyszłą mamę o listę akcesoriów, których brakuje jeszcze w wyprawce.

Prezenty na baby shower – czego unikać?


Wybierając prezent na baby shower, należy unikać rzeczy niepraktycznych. Trudne w zakładaniu ubranka oraz te w za dużych rozmiarach, zabawki z małymi elementami, koce czy śpiworki wykonane ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów nie będą najlepszym wyborem.

Należy unikać również wręczania prezentów o kontrowersyjnym charakterze, naruszających wartości i przekonania przyszłych rodziców.

Zabawki dla starszych dzieci będą przydatne dopiero za kilka lat, nie warto więc kupować ich na początkowym etapie życia dziecka, ponieważ będą tylko zajmować miejsce w domu.

Kiedy zorganizować baby shower? Jakich prezentów unikać? - dodano: 2024-07-07

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.