ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Skóra do skóry, czyli pierwszy kontakt mamy i noworodka

-

Barbara Rybicka - położna

Prywatna Szkoła Rodzenia BOBAS, Gdynia

Skóra do skóry,  czyli pierwszy kontakt mamy i noworodka
Dla małego dziecka nie ma piękniejszych dźwięków, niż bicie serca matki. Kontaktem skóra do skóry określa się położenie nagiego dziecka na gołej skórze matki bezpośrednio po porodzie. Kontakt skóra do skóry powinien trwać do zakończenia przez dziecko pierwszego karmienia.


  1. Kontakt "skóra do skóry" - korzyści dla dziecka
  2. Kontakt "skóra do skóry" - jakie znaczenie dla późniejszych relacji?
  3. Czy brak kontaktu może zaowocować zaburzeniami zarówno u matki jak i u dziecka?Kontakt "skóra do skóry" - korzyści dla dziecka


Noworodki ułożone na brzuchu matki czują się bardziej bezpieczne, łatwiej znoszą przejście do życia zewnątrz łonowego. Rozpoznają głos i zapach matki, ciepła skóra matki daje dziecku ciepło ogrzewając je do właściwej temperatury. Noworodek pozostający w kontakcie skóra do skóry ze swoją mamą bardzo rzadko płacze w pierwszych 90 minutach życia. Odruch pełzania umożliwia przemieszczanie się po brzuchu matki i osiągnięcie brodawki.

Skóra dziecka zostaje skolonizowana z bakteriami matki, zapewnia mu to idealną ochronę przed bakteriami szpitalnymi. Bardzo ważne ze strony personelu medycznego jest zapewnienie odpowiednich warunków. Nie powinno się myć rączek dziecka, aby nie usuwać zapachu płynu owodniowego, który jest kojarzony z zapachem brodawki, dziecko powinno być osuszone, ale niemyte, przykryte z góry ogrzanym ręcznikiem lub pieluchą.

Jeżeli nie ma istotnych wskazań medycznych, procedury szpitalne należy odłożyć do 1 – 2 godzin po porodzie. Kiedy z różnych względów nie jest możliwy kontakt z matką – może ją zastąpić ojciec. Skóra dziecka zostaje skolonizowana z bakteriami ojca, zapewnia mu to idealną ochronę przed bakteriami szpitalnymi. Dziecko zna głos ojca, jeżeli było do niego przyzwyczajone, ciepła skóra ojca ogrzewa dziecko do właściwej temperatury. Wczesny kontakt dla ojca jest bardzo ważny, ponieważ nie doświadcza on zmian hormonalnych zachodzących u kobiety w czasie ciąży.

Kontakt skóra do skóryKontakt "skóra do skóry" - jakie znaczenie dla późniejszych relacji?

.
Matka jest wyjątkowo emocjonalnie otwarta na dziecko, rodzice rozpoznają cechy charakterystyczne swojego dziecka, lepiej wyczuwają jego potrzeby, lepiej potrafią się nim opiekować. Matki dłużej karmią piersią, niemowlęta są spokojniejsze (mniej płaczą). Wśród matek obserwuje się mniej przypadków depresji poporodowych i innych zaburzeń w sferze psychiki.


Czy brak kontaktu może zaowocować zaburzeniami zarówno u matki jak i u dziecka?

.
Dzieci zabrane od matki przed znalezieniem przez nie brodawki, wykazują zaburzenia odruchu szukania. Jeżeli dziecko nie ma możliwości wyciszenia się, poziom adrenaliny i innych hormonów stresu jest nadal wysoki, a czas gotowości do kontaktów w pierwszej godzinie życia – stracony, dzieci oddzielone od matek wykazują mechanizm obronny – uciekają w sen.

Również matki reagują na brak kontaktu z dzieckiem. Zwiększa się ryzyko depresji poporodowej, zwiększa częstość występowania baby blues, skraca czas karmienia piersią. Szkoda, że nie we wszystkich szpitalach doceniany jest kontakt rodziców z dzieckiem po porodzie.


Opr. 2004-10-16

Skóra do skóry, czyli pierwszy kontakt mamy i noworodka - dodano: 2020-06-24

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.