ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Ciąża - drugi trymestr

-

Barbara Rybicka - położna

Prywatna Szkoła Rodzenia BOBAS, Gdynia

Ciąża - drugi trymestr
Drugi trymestr ciąży to czas między czternastym a dwudziestym szóstym tygodniem ciąży. W tym okresie najczęściej mijają poranne nudności i wymioty, a nadmierna senność ustępuje miejsca wzmożonej energii do działania. Przyszła mama zdążyła się już przyzwyczaić się do swojego stanu, wybrała lekarza prowadzącego ciążę i ze spokojem obserwuje zmiany zachodzące w jej organizmie oraz oczekuje pierwszych ruchów swojego maleństwa.

 1. Czwarty miesiąc ciąży
 2. Piąty miesiąc ciąży
 3. Szósty miesiąc ciążyCzwarty miesiąc ciąży

Jak rozwija się dziecko w czwartym miesiącu ciąży?


W czwartym miesiącu życia wszystkie narządy są całkowicie ukształtowane i zaczynają funkcjonować, jednak dziecko nie jest w stanie żyć samodzielnie poza organizmem matki. Maluszek ma około 15 -18 cm długości i waży 110 – 120 g, skórę całego ciała pokrywa delikatny meszek, zaczynają rosnąć brwi, rzęsy i włoski na główce. Formują się usta, język oraz gardło dziecka, rozwijają się struny głosowe i kubki smakowe. Pod koniec czwartego miesiąca dziecko jest na tyle duże i silne, że lada chwila poczujesz jego ruchy. Na początku podobne do trzepotania motyla, później coraz intensywniejsze i zdecydowane.

Wprawdzie nie zawsze będzie to odczuwalne, lecz dzidziuś staje się bardzo aktywny, porusza rączkami, nóżkami, wykonuje ruchy oddechowe, przegina się, połyka wody płodowe, reaguje na dźwięki z zewnątrz, na zmianę pozycji mamy. Zauważysz, że staje się aktywniejsze po twoim posiłku, dostało właśnie zastrzyk energii.


Czwarty miesiąc ciąży - zmiany w organizmie kobiety


Większość przykrych dolegliwości związana z początkiem ciąży już minęła - teraz masz szansę czuć się ogólnie doskonale. Ponieważ ciąża zaczyna być widoczna, dochodzi do rozciągania skóry brzucha. Aby zapobiegać rozstępom zacznij stosować specjalne kremy przeciw rozstępom przeznaczone dla kobiet w ciąży.

Inną dolegliwością, jaka może cię spotkać to bóle pleców, spowodowane są działaniem progesteronu, który powoduje częściowe rozluźnienie tkanki podporowej kręgosłupa, oraz przesuwaniem się środka ciężkości spowodowanego zwiększającym się obwodem brzucha. Aby zmniejszyć dolegliwości zapisz się do szkoły rodzenia, w której są prowadzone zajęcia dla kobiet w drugim trymestrze ciąży. Odpowiednio dobrana gimnastyka pomoże Ci, zachowaj prawidłową postawę w czasie chodzenia, stania, siedzenia, noś wygodne obuwie na 2,5 – 4 cm obcasie, unikaj długotrwałego stania, jeżeli musisz się po coś schylić – przykucnij, nie dźwigaj i nie pchaj dużych ciężarów, śpij na równym materacu ( nie musi być twardy).
Regularne ćwiczenia wzmocnią mięśnie grzbietu i brzucha, ciepły okład i delikatny masaż łagodzi dolegliwości.
Nie przyjmuj żadnych leków bez zgody lekarza!!!

Zapewne miewasz już zachcianki na pewne produkty żywnościowe. Czasami bywają one dziwne, masz np. chęć na coś, czego do tej pory wcale nie jadałaś. Dokładnie nie wiadomo co jest przyczyną tych zachcianek, ale słuszna wydaje się teza, że są to niedobory pewnych składników w organizmie. W granicach zdrowego rozsądku dogadzaj swoim zachciankom.


Piąty miesiąc ciąży


Piąty miesiąc ciąży - rozwój dziecka


W tym miesiącu dziecko w dalszym ciągu bardzo szybko rośnie. Pod koniec piątego miesiąca waży 300 – 450 g i mierzy 25 – 30 cm, wzrasta także jego siła fizyczna.
W tym miesiącu ciało dziecka się wydłuża, długość tułowia i nóg zwiększa się raptownie w stosunku do długości głowy, która stanowiła do tej pory prawie jedną trzecią całej długości dziecka. W pełni ukształtowane są już dłonie, stopy, paluszki i paznokcie u rąk i nóg. Zaczynają swoją pracę gruczoły łojowe, produkując maź płodową.
Dziecko ma znacznie więcej kubków smakowych, które są rozmieszczone na całej powierzchni języka, podniebieniu, wewnętrznej ścianie policzków, a nawet w gardle. Ma to znaczenie w zachęceniu dziecka do połykania płynu owodniowego, a tym samym ćwiczeniu odruchu ssania i połykania.

Piąty miesiąc ciąży - zmiany zachodzące w organizmie przyszłej mamy


W związku ze zwiększeniem się ilości krwi krążącej dochodzi do większego zapotrzebowania na żelazo.
Pamiętaj o zaleconych ci przez lekarza preparatach żelaza oraz preparatach wielowitaminowych. Odżywiaj się rozsądnie, zwracając szczególną uwagę na owoce i warzywa, ponieważ żelazo jest łatwiej przyswajalne z witaminą C.

Bardzo szybko kształtuje się tkanka kostna, dzięki czemu z każdym dniem dziecko jest coraz silniejsze. W związku z tym wzrasta zapotrzebowanie na wapń. Pamiętaj o dostatecznej ilości wapnia w twoim pożywieniu, jeżeli jednak nie tolerujesz mleka i jego przetworów powiedz o tym lekarzowi prowadzącemu, a przepisze ci odpowiedni preparat wapniowy.

Mogą pojawić się kurcze nóg, ta częsta dolegliwość jest spowodowana zmianą postawy, co z kolei wpływa na zwiększone napięcie mięśni łydek, oraz zwiększonym zapotrzebowaniem na składniki mineralne u dziecka. Odpowiednia gimnastyka oraz zażywanie preparatów przepisanych przez lekarza najczęściej rozwiązuje problem.

Wiele kobiet w tym miesiącu zauważa u siebie krwawienie z dziąseł podczas mycia zębów. Jest to związane z rozszerzeniem naczyń krwionośnych oraz zwiększoną ich kruchością. Zmień szczoteczkę na bardziej miękką, używaj płynów do płukania ust, odwiedź stomatologa, zęby szczotkuj dłużej, ale bardziej ostrożnie.

Na co zwrócić uwagę wybierając szkołę rodzenia?


Jeżeli do tej pory nie wybrałaś jeszcze szkoły rodzenia, czas najwyższy to zrobić! Jakie czynniki wziąć pod uwagę szukając idealnej dla siebie szkoły rodzenia? Czym powinna się kierować przyszła mama?
 • Do najlepszych szkół rodzenia trzeba się zapisać znacznie wcześniej, gdyż później może nie być miejsc, lub możesz nie zdążyć przerobić całego programu.
 • Popytaj wśród znajomych lub koleżanek, którą szkołę ci polecają.
 • Przy wyborze szkoły rodzenia nie kieruj się tylko odległością od miejsca zamieszkania, ale przede wszystkim ilością zajęć i programem, który dana szkoła oferuje.
 • Ważna jest też liczba osób w grupie wiadomo, że przy mniejszej ilości osób jest bardziej kameralna atmosfera oraz większa możliwość zadawania pytań, które cię nurtują.
 • Jeżeli jesteś zainteresowana porodem rodzinnym, sprawdź koniecznie czy dana szkoła przygotowuje również partnera do tej ważnej dla was chwili. W najlepszych szkołach prowadzone są specjalne zajęcia pod kątem porodu rodzinnego.
 • Jeżeli Twoja ciąża należy do grupy wysokiego ryzyka nie jest to przeciwwskazaniem do uczestniczenia w zajęciach szkoły rodzenia, a tylko do uprawiania gimnastyki przewidzianej dla zdrowych ciężarnych. W dobrych szkołach rodzenia są prowadzone specjalne zajęcia dla kobiet (par) w ciąży wysokiego ryzyka. Na takich zajęciach możesz rozwiać wszystkie swoje wątpliwości, których wiadomo jest więcej niż w prawidłowo przebiegającej ciąży.
 • W najlepszych szkołach rodzenia są prowadzone zajęcia indywidualne u kobiety w domu, więc jeżeli twoja ciąża wymaga leżenia, a chcesz uczęszczać do szkoły rodzenia, to też jest to możliwe.

Pamiętaj, że żadna szkoła rodzenia nie zapewni ci bezbolesnego porodu, ale rozwieje wiele wątpliwości oraz przygotuje psychicznie na to ważne dla ciebie wydarzenie. Ogólnie wiadomo, że sytuacje, w których wiemy jak się zachować są dla nas mniej stresujące.


Szósty miesiąc ciąży


Szósty miesiąc ciąży - rozwój dziecka


W tym miesiącu kształtują się linie papilarne - cecha wyróżniająca każdego człowieka niezmienna przez całe życie. Skóra dziecka jest czerwona i pomarszczona, a tkanka podskórna słabo rozwinięta. Teraz skóra pokrywa się warstwą ochronną, zwaną mazią płodową. Naukowcy uważają, że sześciomiesięczny dzidziuś jest świadomy swojego otoczenia. Jego mały mózg zaczyna pracować, a narządy słuchu i wzroku są już rozwinięte na tyle, że spostrzegają co dzieje się na zewnątrz i wewnątrz ciała matki. Zaczynają się wykształcać odruchy wrodzone u dziecka. Odruch chwytny u maluszka jest wyraźnie zaznaczony, a palce stóp zginają się po podrażnieniu podeszwy.

Szósty miesiąc ciąży - jakie zmiany zachodzą w kobiecie?


Mama zaczyna przybierać na wadze około pół kilograma tygodniowo. Zaznacza się ciemna linia biegnąca od pępka do spojenia łonowego. Zaczynają rozluźniać się stawy łączące kości miednicy, co stanowi komfortową sytuacje dla maleństwa zwiększając mu życiową przestrzeń, a w późniejszym okresie stanowi doskonałe przygotowanie do porodu, zwiększając wymiary kanału rodnego.

W tym miesiącu może pojawić się zgaga. Są trzy przyczyny występowania zgagi:
 • progesteron spowalnia czynność układu pokarmowego i przesuwanie się pokarmu z żołądka do jelit
 • progesteron powoduje rozluźnienie się pasma mięśni idących od przełyku do żołądka.
 • powiększająca się macica zmniejsza pojemność żołądka, co powoduje cofanie się zawartości żołądka do przełyku. Należy jeść kilka małych posiłków zamiast trzech dużych, nie kłaść się przez dwie godziny po jedzeniu i piciu, spać w pozycji półsiedzącej, unikać ostrych przypraw oraz pokarmów tłustych i ciężko strawnych. Można popijać małymi łykami zaparzone siemię lniane.Drugi trymestr ciążyOpr. 2003-01-10

Ciąża - drugi trymestr - dodano: 2019-10-01

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.