ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Endometrioza a niepłodność

-

Paweł Radwan - ginekolog-położnik

Lek.med.; specjalista ginekolog-położnik; Centrum Zdrowia GAMETA, Łódź

Endometrioza a niepłodność
Endometrium to błona śluzowa znajdująca się w macicy kobiety, z kolei stan chorobowy, w którym część tej błony występuje poza macicą, na jajnikach lub w innych miejscach jamy brzusznej nazywamy endometriozą. Choroba ta dotyczy najczęściej kobiet w wieku rozrodczym, rozpoznawana jest u 5-10% populacji wszystkich kobiet. Endometrioza często powoduje niepłodność, spośród niepłodnych kobiet odsetek ten wynosi nawet 40%.

  1. Objawy endometriozy
  2. Rozpoznanie endometriozy
  3. Ciężka endometrioza
  4. Leczenie endometriozy współistniejącej z niepłodnością
  5. Endometrioza a szanse na dziecko
  6. Endometrioza - podsumowanie


Objawy endometriozy


Najczęstsze objawy endometriozy to bóle zlokalizowane w podbrzuszu. Ból może występować podczas miesiączek lub współżycia. Inne objawy to zaburzenia miesiączkowania i niepłodność.


Rozpoznanie endometriozy


Objawy opisane powyżej mogą nasuwać podejrzenie endometriozy. Ultrasonografia przezpochwowa jest cennym narzędziem diagnostycznym w przypadku endometriozy zlokalizowanej na jajnikach (torbiele endometialne). Natomiast jedyną metodą rozpoznającą endometriozę jak również stopień jej zaawansowania jest laparoskopia – czyli zabieg chirurgiczny pozwalający zajrzeć do wnętrza jamy brzusznej kobiety a także usunąć zmiany.

U większości pacjentek endometrioza ma charakter łagodny.
Związek pomiędzy niepłodnością a łagodną endometriozą nie został ustalony. Jedno jest pewne, że występuje ona częściej u kobiet z problemem zajścia w ciążę. Niepłodność u kobiet z łagodną endometriozą traktuje się jak niepłodność o niewyjaśnionej przyczynie.


Ciężka endometrioza


Ciężka endometrioza może powodować zmiany w składzie płynu otrzewnowego wywierając niekorzystny wpływ na komórkę jajową, zmieniać stosunki anatomiczne w obrębie narządu rodnego w tym negatywnie wpływać na pracę jajowodów powodując ich niedrożność. Endometrioza ponadto może zaburzać czynność hormonalną jajnika powodując brak owulacji.


Leczenie endometriozy współistniejącej z niepłodnością


Postępowanie w przypadku niepłodnych pacjentek z endometriozą jest inne niż u pacjentek tylko z objawami bólowymi. Przeprowadzono wiele badań oceniających wpływ leczenia farmakologicznego na poprawę płodności. Wskazują one, że nie przynosi ona pożądanych rezultatów, również jako leczenie uzupełniające po operacji usunięcia endometriozy. U pacjentek z łagodnym stopniem endometriozy w czasie laparoskopii należy usunąć ogniska endometriozy. Następnie zaleca się wykonanie inseminacji domacicznych ze stymulacją owulacji. Natomiast niepłodnym pacjentkom z ciężką endometriozą proponuje się zapłodnienie pozaustrojowe. Farmakoterapia stosowana jest w przypadku objawów bólowych.

Laparoskopia w endometriozieEndometrioza a szanse na dziecko


U kobiet z ciężką endometriozą szansa na ciążę jest na tyle niska, że zaleca się im wykonanie zapłodnienia pozaustrojowego. Szansa na sukces metodą in vitro jest również niższa u tych pacjentek.


Endometrioza - podsumowanie


U pacjentek niepłodnych z endometriozą:
  • laparoskopia jest „złotym standardem” diagnostycznym. W trakcie zabiegu można usunąć zmiany poprawiając płodność kobiety;
  • w lekkim i średnim stopniu endometriozy w czasie laparoskopii diagnostycznej należy usunąć ogniska endometriozy;
  • poniżej 35 roku życia wskazanym jest przeprowadzić inseminacje domaciczne ze stymulacją jajeczkowania, a w razie braku ciąży przystąpić zapłodnienia pozaustrojowego;
  • powyżej 35 roku życia po operacji rekomenduje się zapłodnienie pozaustrojowe.Czy endometrioza powoduje niepłodność


Opr. 2011-10-27

Endometrioza a niepłodność - dodano: 2020-01-06

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.