ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Ćwiczenia mięśni Kegla w ciąży

-

Marta Zwolenkiewicz -

Centrum okołoporodowe Mama w Wielkim Mieście

Ćwiczenia mięśni Kegla w ciąży
Bardo istotną metodą przygotowującą ciężarną do porodu są ćwiczenia mięśni dna miednicy - ćwiczenia Kegla). Powinny one być wykonywane przez kobietę już we wczesnych miesiącach ciąży.

Celem tym ćwiczeń jest poprawa ukrwienia tkanek, uelastycznienie pochwy oraz wzmocnienie mięśni dna miednicy, które podtrzymują pochwę, pęcherz moczowy i macicę. Ponadto ćwiczenia te zapobiegają obniżeniu się narządów rodnych, a także poprawiają satysfakcję seksualną. Ułatwiają „sterownie” mięśniami w II okresie porodu oraz zmniejszają ryzyko pęknięcia krocza lub konieczności jego nacięcia. Zlokalizowanie tych mięśni jest bardzo proste, postaraj się zatrzymać strumień moczu podczas wizyty w toalecie.

Ćwiczenia Kegla zaleca się wykonywać seriami po 10 powtórzeń. Nie należy zwiększać tej liczby, można natomiast zwiększać liczbę serii. Podczas ćwiczeń należy zachować swój naturalny rytm oddechowy. Nie należy wstrzymywać oddechu podczas zaciskania mięśni, ani zaciskać ich na wdechu. Przed rozpoczęciem ćwiczeń przyjmij wygodną pozycję, tak aby możliwe było rozluźnienie mięsni ud, pośladków, brzucha i przywodzicieli. Jeżeli w momencie ćwiczeń poczujesz, że zaciskanie słabnie przerwij trening. Ponadto, jeżeli poczujesz napięcie w dole brzucha, zmniejsz intensywność ćwiczeń.

Ćwiczenia mięśni Kegla powinno się wykonywać w następujący sposób:

Ćwiczenie 1.
Zaciśnij zwieracze, wstrzymaj – policz do 5, rozluźnij – policz do 10. Należy zrobić 10 powtórzeń i chwilę odpocząć.

Ćwiczenie 2.
Zaciśnij zwieracze – policz w skurczu do 5, rozluźnij – policz do 5, zaciśnij – policz do 7, rozluźnij – policz do 14. Zrób 5 powtórzeń i odpocznij.

Ćwiczenie 3.
Zaciśnij zwieracze- policz do 5, rozkurcz podziel na 2, gdy się rozluźnisz policz do 15. Zrób 10 powtórzeń.

Można również stosować ćwiczenia wzmacniające:
  • Siedząc na krześle, zbliż pośladki, tak by kości kulszowe zbliżyły się do siebie – policz do 5, rozluźnij. Zrób 10-15 powtórzeń.
  • Siedząc na krześle, włóż między kolana piłkę lub zwinięty ręcznik i ściśnij kolana - policz do 5, rozluźnij. Zrób 10-15 powtórzeń.



Ćwiczenia mięśni Kegla w ciąży - dodano: 2013-02-04

Avatar
Marta Zwolenkiewicz -

Centrum okołoporodowe Mama w Wielkim Mieście

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.