ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Ciąża bliźniacza

-
Ciąża bliźniacza
Ciąża bliźniacza, to ciąża najczęściej uwarunkowana genetycznie, jednak może też wystąpić po leczeniu lekami wspomagającymi płodność. Zawsze jest ciążą podwyższonego ryzyka i wymaga szczególnej opieki położniczej. Bliźniaki mogą być do siebie podobne, jak każde rodzeństwo lub identyczne, jeśli są jednojajowe. Poród bliźniąt nie zawsze kończy się cesarskim cięciem.

Zaplanować bliźniaki?

Ciąża bliźniacza bywa często dla rodziców zaskoczeniem, które niesie podwójną radość, ale i zwiększone obciążenie dla organizmu kobiety. Obecnie ciąże takie występują najczęściej w wyniku stosowania leków wspomagających płodność. Są też rodziny, gdzie z pokolenia na pokolenie rodzą się bliźnięta, a więc uwarunkowania genetyczne mają znaczenie przy pojawianiu się ciąż mnogich. Nie można zatem „domowymi” sposobami zaplanować bliźniaków.

Ciąża bliźniacza nie daje początkowo żadnych objawów, które mogłyby sugerować, że w macicy rozwija się więcej, niż jeden zarodek. Dopiero lekarz jest w stanie to stwierdzić w trakcie badania ultrasonograficznego.

Jedno czy dwujajowe?

Około 30 procent bliźniąt to bliźniaki jednojajowe. Powstają z podziału jednej komórki jajowej zapłodnionej przez jeden plemnik, a więc są genetycznie identyczne, co oznacza, że są tej samej płci, mają identyczną budowę i trudno je rozróżnić. Mają osobne pępowiny ale wspólne łożysko.
Większość bliźniąt to bliźniaki dwujajowe. Powstają, gdy podczas owulacji zostaną uwolnione dwie komórki jajowe, które zapłodnione są przez dwa plemniki. Dzieci te są spokrewnione genetycznie jak każde rodzeństwo. Nie są identyczne, mogą mieć różną płeć. Mają dwie pępowiny oraz dwa osobne łożyska.

Ciąża podwyższonego ryzyka

Ciąża bliźniacza jest kwalifikowana jako ciąża podwyższonego ryzyka. Oznacza to, że opieka lekarza nad ciężarną musi być szczególnie dokładna. Około pięćdziesiąt procent ciąż mnogich w Polsce kończy się przedwcześnie, a więc przed 36 tygodniem. Częstym problemem przy ciąży bliźniaczej jest niewydolność szyjki macicy.
Ponadto kobieta w ciąży mnogiej odczuwa szereg dolegliwości charakterystycznych dla ciąży pojedynczej ale są one spotęgowane, co powoduje często niemożność prowadzenia dotychczasowego trybu życia.
Do dolegliwości takich należy zaliczyć:
  • problemy z poruszaniem się, schylaniem;
  • problemy żołądkowo- jelitowe;
  • trudności z oddychaniem;
  • żylaki, obrzęki;
  • kłopoty ze snem;
  • zgaga

Oprócz tego kobiety w ciąży mnogiej często cierpią na anemię i nadciśnienie. Warto pamiętać, że wiele z tych dolegliwości można uniknąć lub zmniejszyć ich intensywność stosując odpowiednią dietę.

Zapamiętaj: jedz kilka małych posiłków dziennie. Dzieci zajmują dużo miejsca w brzuchu więc wypełnienie żołądka może powodować dyskomfort w postaci np. zgagi.

Poród bliźniąt

Mitem jest, że wszystkie ciąże bliźniacze kończą się cesarskim cięciem. Wiele maluchów rodzi się w sposób naturalny. Decyzję o sposobie rozwiązania ciąży zawsze powinien podejmować lekarz. Jeśli dzieci są prawidłowo ułożone, nie tracą tętna w trakcie porodu, a sam poród przebiega prawidłowo, niewykluczone, że uda Ci się urodzić oboje dzieci, unikając cesarskiego cięcia. Poród bliźniąt jest z pewnością trudniejszy i wymaga od kobiety większego wysiłku. Zdarza się czasem tak, że po narodzeniu jednego dziecka, drugie rodzi się przez cesarskie cięcie. Wszystko zależy od położnika, który dokładnie sprawdza przebieg porodu i kontroluje sytuację.
Jeśli jednak lekarz podejmie decyzję o wykonaniu cesarskiego cięcia, bądź spokojna i zaufaj położnikowi. Taki zabieg czasem jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem.

Dbaj o siebie

Spodziewając się bliźniąt postaraj się zwolnić swoje tempo życia. Dbaj o właściwą dietę, dużo odpoczywaj, śpij 10 godzin na dobę. Znajdź dobrego lekarza z doświadczeniem, który poprowadzi Twoją ciążę. I oczekuj cudu narodzin.Bibliografia
1. Grymowicz M., Kuran J., Kłosińska I., Bliźnięta…i więcej, czyli o wieloraczkach podczas ciąży i po porodzie, Warszawa 2012;
2. Tkacz J., Bliźnięta. Poradnik dla rodziców, Warszawa 2010.


Opr. Marta Maćkiewicz

Ciąża bliźniacza - dodano: 2013-10-29

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.