ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Ciąża zagrożona

-
Ciąża zagrożona
Wczesna i późna ciąża, ciąża mnoga, cukrzyca ciężarnych, konflikt serologiczny – oto niektóre czynniki, które powodują, ze ciąża jest uznawana za zagrożoną. Będąc pod stałą opieką lekarza możemy kontrolować ryzyko i zmniejszać możliwość występowania powikłań.

Skąd tyle zagrożonych ciąż?

Kiedy okazuje się, że kobieta jest w ciąży, jedną z najważniejszych rzeczy jakie powinna zrobić, to zgłosić się do lekarza ginekologa, by ten mógł potwierdzić ciążę i ustalić czy jest ona zaliczana do tak zwanych ciąż podwyższonego ryzyka. Obecnie lekarze znają coraz więcej czynników wpływających na przebieg ciąży, a zatem potrafią także określić, które z nich w konkretnym przypadku mogą stanowić problem dla rozwijającego się płodu.

Z powodu mnogości tychże czynników, współcześnie co druga ciąża jest obarczona którymś z nich. Często słyszymy, że kiedyś kobiety rodziły dzieci i wszystko było w porządku, a dziś niemal każda ciąża jest zagrożona. Nie do końca jest to prawdą. Dawniej lekarze posługiwali się wiedzą naukową dostępną ówcześnie, dziś wraz z postępem medycyny, mamy świadomość w jaki sposób określone elementy wpływają na ciążę. Wraz z tą wiedzą, lekarze mogą określać prawidłowość większej ilości części składowych przypadających na zdrową ciążę.

Do najczęściej spotykanych czynników określających ciążę zagrożoną zaliczamy:
  • późną ciążę;
  • wczesną ciążę;
  • ciążę mnogą;
  • cukrzycę ciężarnej;
  • konflikt serologiczny;
  • cesarskie cięcie w poprzedniej ciąży;
  • komplikacje podczas wcześniejszych ciąż;
  • poprzeczne lub pośladkowe ułożenie dziecka;
  • choroba układu krążenia ciężarnej

Wczesna i późna ciąża

Wczesna ciąża, a więc przed 18 rokiem życia matki, jest uznawana za zagrożoną z powodu ryzyka zakłóceń ukrwienia macicy. Ponadto tak wczesna ciąża niesie za sobą ryzyko przedwczesnego porodu.
Podobnie jest z późną ciążą. Tutaj ryzyko również istnieje i wynosi 16%, gdy kobieta skończy 40 lat. Ciąża po 35 roku życia niesie ze sobą możliwość wystąpienia dwukrotnie częściej niż u młodszych kobiet cukrzycy ciążowej, nadciśnienia tętniczego a także poronienia.

Ciąża mnoga

W przypadku ciąży mnogiej istnieje duże zagrożenie przedwczesnym porodem. Niewydolność szyjki macicy także jest jednym z czynników stanowiących zagrożenie dla ciąży. Ponadto kobiety w mnogiej ciąży często cierpią na anemię i nadciśnienie.

Cukrzyca ciężarnej

Nieregulowany poziom glukozy we krwi ciężarnej cierpiącej na cukrzycę ciążową może prowadzić do wcześniactwa, niewydolności łożyska a także zbyt dużej masy płodu. Bardzo ważne jest w przypadku tego schorzenia stosowanie odpowiedniej diety i kontrola poziomu glukozy we krwi.

Konflikt serologiczny

Konflikt serologiczny występuje, gdy kobieta ma grupę Rh- a mężczyzna Rh+. Takie zestawienie może wywołać chorobę hemolityczną płodu. W tym przypadku organizm ciężarnej reaguje na krew płodu wytwarzając przeciwciała, co może prowadzić do anemii noworodka.

Cesarskie cięcie w poprzedniej ciąży

Jeśli kobieta zajdzie w ciążę bardzo szybko po pierwszym cięciu cesarskim, występuje ryzyko pęknięcia macicy, co może doprowadzić nawet do śmierci matki i dziecka. Ponadto wcześniej przebyte cesarskie cięcie zmniejsza możliwość naturalnego przebiegu porodu.

Komplikacje podczas wcześniejszych ciąż

Wcześniej występujące komplikacje, zawsze inklinują do większej ostrożności przy obserwacji kolejnej, nawet zdrowo przebiegającej ciąży.

Poprzeczne lub pośladkowe ułożenie dziecka

Takie ułożenie dziecka w większości przypadków uniemożliwia naturalny poród, co powoduje, że należy przeprowadzić cesarskie cięcie.

Choroba układu krążenia ciężarnej

Ciąża stanowi duże obciążenie dla organizmu kobiety. Jeśli cierpi na chorobę serca lub układu krążenia, obciążenie to niesie dodatkowe ryzyko. Należy zatem jeszcze przed zajściem w ciążę, skonsultować się z lekarzem.

Prawidłowo określone czynniki ryzyka pozwalają na kontrolowanie na bieżąco stanu ciężarnej oraz płodu. Pozwala to uniknąć zagrożeń lub zmniejszyć możliwości ich wystąpienia. Stąd tak ważna jest dobra opieka lekarska, która oprócz znaczenia medycznego, da przyszłej mamie spokój i poczucie bezpieczeństwa.


Bibliografia
1. Bręborowicz G., Ciąża wysokiego ryzyka, Poznań 2010;
2. Dębski R., Ginekologia kliniczna, Wrocław 2009.Opr. Marta MaćkiewiczCiąża zagrożona - dodano: 2013-11-05

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.