ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Ciąża zaśniadowa - zaśniad groniasty

-
Ciąża zaśniadowa - zaśniad groniasty
Zaśniad groniasty występuje wówczas, gdy nieprawidłowo zapłodniona komórka jajowa rozrasta się w jamie macicy. Zarodek nie powstaje lub jest uszkodzony genetycznie. Ciąża taka zazwyczaj kończy się poronieniem, które jeśli nie występuje samoistnie jest zastąpione zabiegiem łyżeczkowania. Przebyta ciąża zaśniadowa nie wyklucza zajścia w prawidłową ciążę i urodzenia zdrowych dzieci.


 1. Ciąża zaśniadowa - przyczyny
 2. Ciąża zaśniadowa - objawy
 3. Postępowanie w ciąży zaśniadowej


Ciąża zaśniadowa - przyczyny


Ciąża zaśniadowa, nazywana także zaśniadem groniastym, występuje, gdy nieprawidłowo zapłodniona komórka jajowa rozrasta się w macicy. Nie powstaje łożysko, a w jego miejsce tworzy się tkanka trofoblastyczna. Ma ona postać pęcherzyków wypełnionych płynem. Zarodek nie rozwija się.

Przyczyną powstania ciąży zaśniadowej są błędy w chromosomach zapłodnionej komórki jajowej.

Ryzyko wystąpienia takiej ciąży wzrasta gdy:
 • kobieta ma mniej niż 15 lat i więcej niż 35;
 • wcześniej kobieta była w ciąży zaśniadowej;
 • występują nieprawidłowości owulacyjne;
 • dieta przyszłej matki jest uboga w karoten;
 • wcześniej występowały poronienia.

Zaśniad może występować w postaci całkowitej lub częściowej. W przypadku zaśniadu całkowitego nie ma rozwijającego się płodu, gdyż tylko połowa potrzebnych chromosomów jest w nieprawidłowo zapłodnionej komórce jajowej. Postać częściowa zaśniadu oznacza, że część łożyska rozwija się prawidłowo. Dwa plemniki dostają się do komórki jajowej i zamiast tworzyć bliźnięta, tworzą jeden nieprawidłowy płód, który nie ma szans na przeżycie, gdyż jest genetycznie nieprawidłowo ukształtowany.


Ciąża zaśniadowa - objawy


Przy ciąży zaśniadowej występują normalne objawy ciąży, a więc podwyższony hormon HCG, czy nudności. Nie można na podstawie obserwacji własnego ciała stwierdzić, czy ciąża jest prawidłowa i zawsze należy udać się do lekarza specjalisty.

Istnieje grupa objawów, które mogą sugerować wystąpienie ciążowej choroby trofoblastycznej – jak bywa nazywany zaśniad groniasty. Należą do nich:
 • brązowe upławy;
 • nasilenie nudności;
 • obrzęki;
 • podwyższone ciśnienie;
 • nieadekwatnie do wieku ciąży rozrośnięta macica;
 • krwawienie;
 • bóle brzucha;
 • gwałtowny wzrost hormonu HCG.

Najważniejsze jest jednak badanie USG, podczas którego lekarz jest w stanie stwierdzić czy jest to ciąża zaśniadowa. Nie zawsze jednak obraz jest wystarczająco wyraźny by określić to jednoznacznie.


Postępowanie w ciąży zaśniadowejCiąża zaśniadowa w większości przypadków ulega samoistnemu poronieniu. Kobieta wydala tkanki przypominające winogrono.
Jeśli poronienie nie występuje samoistnie, przeprowadza się zabieg łyżeczkowania macicy. Jest to bardzo ważne, gdyż nieleczony zaśniad groniasty może przekształcić się w raka kosmówki. Zdarza się, że łyżeczkowanie należy powtórzyć, gdyż zaśniad może się nie zatrzymać po pierwszym zabiegu. Gdy kobieta nie planuje więcej dzieci, lekarze proponują czasem usunięcie macicy.

Po wystąpieniu ciąży zaśniadowej kobieta nie powinna zachodzić w kolejną ciążę prze rok. Wcześniejsze zajście w ciążę może zakończyć się ponownym zaśniadem groniastym lub poronieniem. Zakończona bez komplikacji ciąża zaśniadowa nie przekreśla możliwości posiadania dzieci. Szanse na kolejną taką ciążę wynoszą tylko 1-2 procent.


Bibliografia
1. Bręborowicz G., Ciąża wysokiego ryzyka, Poznań 2010;
2. Bourne T., Condous G., Postępowanie w powikłaniach wczesnej ciąży – podręcznik, Warszawa 2007;
3. Dębski R., Ginekologia kliniczna, Wrocław 2009.Opr. Marta Maćkiewicz

2013-12-05

Ciąża zaśniadowaCiąża zaśniadowa - zaśniad groniasty - dodano: 2019-09-30

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.