ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Bakteryjne zapalenie pochwy w ciąży

-
Bakteryjne zapalenie pochwy w ciąży
Bakteryjne zapalenie pochwy, polega na zaburzeniu równowagi flory bakteryjnej. Sprzyja temu okres ciąży, kiedy działanie hormonów może zaburzać naturalne pH pochwy. Nieleczone może doprowadzić do przedwczesnego porodu, pęknięcia pęcherza płodowego, a nawet poronienia. Prawidłowe leczenie zarówno na wczesnym i późniejszym etapie ciąży, skutecznie zapobiega temu niebezpieczeństwu.

Zaburzenie równowagi flory bakteryjnej w pochwie

Bakteryjne zapalenie pochwy jest stosunkowo często diagnozowaną przypadłością, z którą boryka się wiele kobiet. Głównym czynnikiem ją wywołującym jest zaburzenie równowagi flory bakteryjnej w pochwie. Nie dotyczy to wyłącznie kobiet aktywnych seksualnie, choć te są w grupie podwyższonego ryzyka. Często przypadłość ta dotyczy kobiet w ciąży, ze względu na wpływ hormonów na organizm kobiety.

Bakteryjne zapalenie pochwy wywołują bakterie beztlenowe zasiedlające pochwę, które wypierają bakterie mlekowe, bytujące tam w normalnych warunkach. Głównie są to Gardnerella vaginalis. PH pochwy rośnie i kwaśny płaszcz ochronny, który chroni przed wniknięciem i rozwojem chorobotwórczych organizmów zostaje zniszczony.

Ważne: Nadmierna higiena, polegająca na używaniu zbyt wielu podrażniających kosmetyków, może być jedną z przyczyn bakteryjnego zapalenia pochwy, gdyż zostaje zaburzone naturalne pH.

Objawy bakteryjnego zapalenia pochwy

Głównymi objawami zapalenia bakteryjnego pochwy są:
 • silny białawo-żółty wyciek, rzadki lub pieniący się;
 • palący ból i świąd;
 • nieprzyjemny „rybi” zapach wydzieliny z pochwy;
 • ból przy oddawaniu moczu oraz podczas stosunku płciowego.

Zdarza się również, że bakteryjne zapalenie pochwy nie daje typowych objawów. W razie wątpliwości warto zbadać pH pochwy, które powinno wynosić 4.0-4.4.

Niebezpieczne w ciąży

W ciąży niebezpieczeństwo wynikające z zakażenia bakteryjnego pochwy wzrasta. Może ono prowadzić do:
 • przedwczesnych skurczów porodowych,
 • przedwczesnego przerwania błon płodowych,
 • przedwczesnego porodu,
 • poronienia

Jest to spowodowane zmianami biochemicznymi zachodzącymi w organizmie. Rośnie ilość prostaglandyn, które biorą udział w wywoływaniu skurczów macicy. Bakterie mogą ponadto rozprzestrzenić się na macicę, błony płodowe, a także wniknąć do organizmu dziecka.

Ciekawostka:Stres jest jednym z czynników, które mogą wpływać na podatność kobiety na bakteryjne zapalenie pochwy.

Leczenie bakteryjnego zapalenia pochwy

Leczenie jest niezwykle istotne, gdyż może skutecznie zapobiec niebezpieczeństwom, jakie niesie bakteryjne zapalenie pochwy w ciąży.
We wczesnej fazie ciąży stosuje się wspieranie naturalnej flory bakteryjnej pochwy, poprzez podawanie preparatów z witaminą C i naturalnym kwasem mlekowym.
W późniejszej ciąży pacjentce zaleca się zażycie antybiotyków. Nie zaszkodzą one dziecku, a mogą uchronić przed przedwczesnym porodem.

Wskazówki

Warto przestrzegać kilku zasad, które mogą uchronić nas przed zapaleniem bakteryjnym pochwy:
 • noś bawełnianą bieliznę oraz unikaj tkanin syntetycznych w spodniach. Niech dobre tkaniny zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza.
 • używaj delikatnych detergentów do prania bielizny oraz kosmetyków do podmywania.
 • podmywaj się od przodu do tyłu, by nie przenosić bakterii.
 • śpij w bawełnianej koszuli nocnej.
 • o ile to możliwe, nie noś wkładek higienicznych. Utrudniają one cyrkulację powietrza.Opr.: P. Maćkiewicz


Bibliografia
1. T.F. Mroczkowski (red.) Choroby przenoszone drogą płciową, Warszawa 1998.
2. M.L. Zaręba, Mikrobiologia lekarska-podręcznik dla studentów medycyny, Warszawa 2004.


Bakteryjne zapalenie pochwy w ciąży - dodano: 2014-10-07

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.