
Pomoc z natury
Okres ciąży jest czasem sprzyjającym zapadaniu na różne infekcje. Szczególnie czas zimowo – jesienny oraz wczesnowiosenny sprzyja przeziębieniom. W przypadku infekcji wirusowej najważniejszą zasadą jest wypocenie się i odpoczynek. Choć wydaje się banalne, może zdziałać więcej niż farmaceutyki.
Jako że stosowanie leków w tym okresie jest niewskazane, warto spróbować leczenia tzw. „metodami babci”, czyli sposobami naturalnymi. Jeśli więc jesteś przeziębiona warto sięgnąć po poniższe produkty:
- maliny
- miód,
- cytryna,
- napar z lipy,
- mleko,
- majeranek,
- cebula,
- czosnek.
Połączenie powyższych składników wspomoże Twój układ odpornościowy w walce z wirusem.
- Maliny możesz pić jako dodatek do herbaty wraz z miodem i cytryną. Napój taki działa napotnie, a cytryna dostarcza organizmowi witaminy C, która jest nieoceniona w walce z infekcjami.
- Czosnek, uważany za naturalny antybiotyk, można jeść na surowo np. na kanapkach. Nie każdy gustuje w jego smaku, ale jego wartość jest nieoceniona.
- W czasie przeziębienia niejednokrotnie dokuczają bóle kostno-mięśniowe. Na tę dolegliwość doskonały jest napar z lipy, który ma działanie przeciwbólowe oraz napotne. Pij zatem dużo płynów, by nie dopuścić do odwodnienia.
- Mleko, miód, czosnek i masło połączone razem rozgrzewają i działają bakteriobójczo, choć smakują niezbyt dobrze, trzeba przemóc awersję w trosce o zdrowie nienarodzonego malucha.
- Majeranek jest nieoceniony w walce z katarem. Można go stosować w formie maści – dostępnej w aptece, lub w postaci inhalacji. Należy zalać suszony majeranek wrzątkiem i pod przykryciem wdychać powstałe opary. Można stosować również inhalacje z soli fizjologicznej przy pomocy nebulizatora. Wydzielinę z nosa można rozrzedzać solą morską, dostępną w każdej aptece.
- Sok z cebuli pomaga w walce z kaszlem. Sporządzenie go jest proste: pokrój cebulę w piórka i zasyp cukrem. Odstaw pod przykryciem na kilka godzin. Powstały sok pij kilka razy dziennie.
- Ból gardła skutecznie wyeliminuje roztwór soli. Lekko ciepłą wodę należy intensywnie posolić i płukać gardło kilka razy dziennie.
Leki
Nie każde przeziębienie w ciąży jest możliwe do przejścia bez pomocy farmaceutyków. Czasem ich przyjęcie jest konieczne. Istnieje na rynku szereg leków, które są dozwolone w ciąży, jak np. syropy na bazie malin i czosnku.
W przypadku wystąpienia gorączki należy przyjąć leki przeciwgorączkowe, których substancją aktywną jest paracetamol, gdyż wysoka gorączka zagraża płodowi. Istotne jest, by unikać leków zawierających ibuprofen, gdyż nie są one bezpieczne w ciąży.
W przypadku bólu gardła możemy sięgnąć po pastylki do ssania. Należy się jednak upewnić czy ich producent zaznaczył, że można je stosować w ciąży.
W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Lekarz
Jeśli objawy przeziębienia nie ustępują, mimo stosowanych środków, należy zasięgnąć porady lekarza rodzinnego lub ginekologa. Czasem podanie leków takich jak antybiotyki staje się koniecznością. Lekarz dobierze takie, które są bezpieczne do przyjmowania w ciąży.
Nigdy nie należy bagatelizować oznak choroby i zawsze w razie wątpliwości zasięgnąć opinii specjalisty, gdyż w ciąży dbamy nie tylko o własne zdrowie, ale i o zdrowie naszego nienarodzonego jeszcze malucha.
Opr. Marta Maćkiewicz
Przeziębienie w ciąży - dodano: 2015-03-04