ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Karmienie piersią. Dobre dla dziecka i mamy

-
Karmienie piersią. Dobre dla dziecka i mamy
Na co dzień spotykamy się z różnymi poglądami i opiniami na temat karmienia piersią oraz laktacji - nie brakuje zarówno ich zwolenników, jak i przeciwników. Natłok często sprzecznych informacji nie ułatwia wyboru świeżo upieczonym mamom.
Coraz częściej w mediach temat karmienia piersią poddawany jest szerokiej dyskusji. Można odnieść wrażenie, że istnieje swego rodzaju moda na karmienie naturalne maluchów - tymczasem praktyka pokazuje co innego


Póki co można mówić o kreowaniu świadomości na ten temat, głównie za sprawą Internetu i prasy - to tam kobiety znajdują wiele niezbędnych informacji związanych z laktacją. Warto również pamiętać, że świeżo upieczone mamy mogą skorzystać z porad tzw. doradców laktacyjnych bądź szkół rodzenia, gdzie można zasięgnąć fachowych informacji i uzmysłowić sobie, że problemy związane z laktacją zdarzają się bardzo często. Wśród nich dużo mówi się o powodach, dla których matki rezygnują z karmienia piersią. Jedną z głównych przeszkód w takiej sytuacji jest brak wsparcia, zarówno ze strony najbliższych osób, jak i personelu medycznego, a co za tym idzie brak rzetelnych informacji. Dotyczy to szczególnie kobiet mieszkających w mniejszych miasteczkach lub na wsiach. Dlatego też środowisko medyczne, szczególnie położnicze, powinno skupić swoją uwagę i działania na rozwiązaniu przyczyn problemów związanych z karmieniem piersią zamiast proponować gotowe rozwiązania, np. karmienie mlekiem modyfikowanym.

Oczywiście istnieją również zdrowotne przeciwwskazania dotyczące karmienia piersią, zarówno po stronie dziecka, jak i matki. W pierwszym przypadku są to m.in.: galaktozemia (wrodzone zaburzenie przemiany cukrów), wrodzona nietolerancja laktozy bądź też choroba syropu klonowego (choroba genetyczna, zaburzenie metabolizmu białek). Ze strony matki to m.in.: zażywanie środków odurzających i substancji psychotropowych, gruźlica oraz zakażenie wirusem HIV. Przeciwwskazań jest o wiele więcej, dlatego warto w tej sprawie skonsultować się z lekarzem lub doradcą laktacyjnym, który dokładnie przyjrzy się sprawie.

Jeśli jednak kondycja kobiety i dziecka nie budzą żadnych wątpliwości, warto postawić na karmienie piersią. Niesie ono bowiem za sobą szereg korzyści zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Mleko matki, z uwagi na dużą zawartość przeciwciał, wpływa pozytywnie na system odpornościowy malucha. Dzięki temu dziecko jest mniej podatne na choroby zakaźne układu pokarmowego, oddechowego, a także rzadziej jest hospitalizowane. U dzieci karmionych mlekiem mamy rzadziej występują objawy alergii lub ich manifestacje są mniej nasilone. Pozytywne efekty karmienia piersią widoczne są również w późniejszym latach – dzieci rzadziej są otyłe, rzadziej występuje u nich cukrzyca i nadciśnienie tętnicze.
Karmienie piersią jest zdrowe także dla mamy. U kobiet decydujących się na nie obserwuje się mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi, raka szyjki macicy, osteoporozy oraz złamań biodra w starszym wieku. Ponadto skróceniu ulega czas krwawienia w połogu, a kobieta szybciej powraca do formy sprzed ciąży. Oprócz udowodnionych korzyści zdrowotnych płynących z karmienia naturalnego, istotny jest również fakt, iż karmienie piersią buduje niezwykłą więź między mamą a dzieckiem.

Pamiętajmy - mleko matki to najlepszy prezent, jaki matka może dać swojemu dziecku. Istnieje wiele badań naukowych potwierdzających pozytywny wpływ karmienia piersią. To rozwiązanie to inwestycja w zdrowie nie tylko dziecka, ale i matki. Dlatego najważniejsze jest szukanie rzetelnych i wiarygodnych informacji związanych z laktacją. Można je uzyskać między innymi w szkołach rodzenia oraz u doradców laktacyjnych.


____________________________________________________


Grupa Scanmed Multimedis jest od prawie 15 lat liderem w tworzeniu pełnoprofilowej prywatnej opieki medycznej w Polsce. Pacjentom świadczone są kompleksowe usługi medyczne – od konsultacji lekarskich, poprzez diagnostykę, badania analityczne, transporty medyczne i wizyty domowe, aż po leczenie szpitalne w wielospecjalistycznym szpitalu św. Rafała w Krakowie, który jest jedną z najnowocześniejszych i najbardziej bezpiecznych dla pacjenta placówek medycznych w Europie.Karmienie piersią. Dobre dla dziecka i mamy - dodano: 2015-05-18

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.