ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Wirus ZIKA - szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży

-
Wirus ZIKA - szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży
Wirus Zika został wykryty w 2014 roku w Brazylii - jest przenoszony przez zainfekowane komary tygrysie i wywołuje tak zwaną gorączkę Zika. Osoby zakażone wirusem skarżą się na ból mięśni, stawów, często na zapalenie spojówek i ogólne złe samopoczucie oraz wysypkę plamisto-grudkową. Stosuje się leczenie objawowe - środki obniżające gorączkę i przeciwzapalne.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, ze w ostatnim czasie wirus spowodował zakażenia na terenie 13 krajów Ameryki Południowej (między innymi Kolumbia, Gwatemala, Honduras, Wenezuela).

Wg specjalistów wirus jest coraz bardziej agresywny, szybciej się rozprzestrzenia, może być przenoszony także drogą płciową, może powodować zachorowanie na rzadką chorobę neurologiczną zespół Guilliana-Barrégo lub utrzymujący się paraliż.

Wirus Zika jest szczególnie groźny dla kobiet w ciąży, gdyż może uszkadzać płód, powodując mikrocefalię (małogłowie, skutkujące niepełnym rozwojem mózgu). W Brazylii W 2015 roku odnotowano 2500 przypadków tej wady, podczas gdy rok wcześniej naliczono ich 150, a ponadto eksperci powiązali również zakażenie wirusem z kilkudziesięcioma przypadkami śmierci noworodków. W związku z rosnącym zagrożeniem rząd brazylijski zalecił nawet, aby pary wstrzymały się z decyzją o ciąży.

Światowa Organizacja Zdrowia w wydanym komunikacie uznała wirus Zika za "globalne zagrożenie dla zdrowia". Ostrzeżenie wydane przez WHO stawia wirus Zika na równi z tak niebezpiecznymi chorobami, jak np. Ebola. Oznacza to, że badania nad lekami i szczepionkami, które mogą mu zapobiec, prowadzone będą według specjalnego, przyspieszonego scenariusza. Zapowiedziano też, że priorytetem w tej sytuacji będzie ochrona kobiet w ciąży i ich dzieci przed ugryzieniem przez komary, które roznoszą wirus.

Wirus Zika dotarł do Europy. Przypadki zachorowań odnotowano już w Hiszpanii, Francji, Niemczech i Austrii. W sierpniu 2016 potwierdzono pierwsze 2 przypadki w Polsce.

Wirus ZIKA - szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży - dodano: 2016-02-02

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.