ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak przygotować się do ciąży, czyli zalecenia żywieniowe dla przyszłych mam

-
Jak przygotować się do ciąży, czyli zalecenia żywieniowe dla przyszłych mam
Jeżeli dopiero stoisz przed decyzją podjęcia starań o dziecko, z pewnością szukasz odpowiedzi na setki pytań na temat odpowiedniego przygotowania do ciąży – a odpowiedzi te okazują się często sprzeczne. Co innego radzi Ci koleżanka, co innego mama, na forum internetowym znajdujesz jeszcze inne porady… Warto skorzystać też z porad dietetyka, który być może rozwieje Twoje wątpliwości.

Przygotowanie do ciąży to bardzo ważny moment w życiu kobiety. Lada chwila pod Twoim sercem znajdzie się w pełni zależne od Ciebie maleństwo. Nic dziwnego, że chcesz być przygotowana do tego czasu najlepiej, jak to możliwe! Okazuje się, że zmiany w nawykach żywieniowych i w stylu życia są wpisane w naszą historię i genetykę. Już podczas badań w latach 30-tych XIX wieku naukowcy przekonali się, że nawet w plemionach rdzennych mieszkańców Ameryki, Afryki czy Australii osoby w okresie reprodukcyjnym i spodziewające się dzieci zmieniają swoją dietę i przyzwyczajenia. Zaczynali intuicyjnie przykładać szczególną wagę do tego, by ich dieta obfitowała w odżywcze produkty bogate w niezbędne do rozwoju płodu mikroelementy.

Zacznijmy od tego, jakie korzyści z przygotowania do ciąży czerpie przyszła mama. Jeżeli ciąża kojarzy Ci się z nieodłącznymi mdłościami, złym samopoczuciem, opuchlizną, a nawet cukrzycą ciężarnych lub anemią – okazuje się, że części z tych dolegliwości można zapobiec, a pozostałe złagodzić poprzez odpowiednią dietę i styl życia jeszcze przed ciążą. Pamiętaj o tym, że rozwijający się płód czerpie składniki odżywcze z Twojego organizmu, więc jeżeli nie będzie on prawidłowo odżywiony – narażasz się na szereg niedoborów.

Zmęczenie, senność, bóle mięśni i głowy, drażliwość… To wszystko mogą być objawy niedoborów składników odżywczych, a każda z nas zgodzi się, że takie samopoczucie to ostatnie czego mogłaby chcieć kobieta ciężarna. Świetnym przykładem jest suplementacja i wzbogacenie diety o produkty bogate w witaminę B, co pomaga przyszłym mamom zapobiegać nudnościom i wymiotom. Co ważne, poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę, bogatą w składniki odżywcze, wykluczającą produkty wysokoprzetworzone, nadmiar cukru i nasyconych kwasów tłuszczowych, można zapobiec wystąpieniu podczas ciąży cukrzycy ciężarnych, nadmiernemu przybraniu na wadze, nadciśnieniu i szeregowi innych schorzeń.

Z odpowiednim przygotowaniem organizmu do ciąży wiąże się oczywiście też prawidłowy rozwój dziecka. Jakie korzyści wynikają z dobrego przygotowania do ciąży? Odpowiednia dieta odgrywa ogromną rolę w procesie kształtowania się ciała dziecka. Pamiętajmy o tym, że zdarza się, że kobieta dowiaduje się o ciąży dopiero po kilku tygodniach – i jeżeli jej organizm nie był do tego przygotowany może borykać się z niedostatecznym poziomem kwasu foliowego, jodu, witaminy D czy wapnia w organizmie.

Te mikroelementy, a także nienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu – a szczególnie układu nerwowego, który zaczyna się kształtować już w pierwszych tygodniach ciąży. Zaburzenia w rozwoju cewy nerwowej lub kości to tylko niektóre z charakterystycznych dolegliwości świadczących o tym, że dieta mamy przed ciążą oraz na jej początku mogła być zbyt uboga.

Nie można zapomnieć też o tym, że każdy moment jest dobry na zmianę nawyków żywieniowych. Wiele kobiet zakłada, że gdy uda im się zajść w ciążę, to łatwiej im będzie rozstać się ze słodkimi i słonymi przekąskami czy używkami. Prawda jest jednak taka, że dając sobie więcej czasu na przyzwyczajenie się do zdrowych wyborów żywieniowych nie tylko wpłyniesz pozytywnie na swoje samopoczucie i zdrowie dziecka, ale też będziesz o krok bliżej do zmiany nawyków na stałe. Dzięki temu będzie Ci również łatwiej wrócić do formy po porodzie a Twój organizm będzie silniejszy i lepiej przygotowany zarówno do porodu, jak i opieki nad noworodkiem.

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy warto przygotować się do ciąży – odpowiedź brzmi - zdecydowanie TAK! Skorzystasz na tym zarówno Ty, jak i Twoje dziecko.

______________________________________________________________________________________

autor: dietetyk mgr Paulina Róg - prowadzi własny gabinet dietetyczny, jest mamą małego Jasia oraz autorką serii książek na temat zdrowego żywienia kobiet w ciąży "Mamy Pomysł Na" i bloga https://dietawciazy.pl/

Jak przygotować się do ciąży, czyli zalecenia żywieniowe dla przyszłych mam - dodano: 2018-01-22

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.