
Podczas tego trymestru znacznie przybierasz na wadze, częste są skurcze niebolesne macicy zwane skurczami Braxtona Hicksa. Masz trudności z oddychaniem. Jest to spowodowane coraz większym uciskiem dzidziusia na przeponę, w miarę jak Twoje maleństwo ustali swoją pozycję do porodu, dolegliwości się zmniejszą. Jednocześnie Twoja psychika też ulega przeobrażeniom. Z jednej strony cieszysz się, że to już wkrótce, z drugiej pozostaje niepewność jak to będzie. Z przyjemnością pierzesz i przygotowujesz malutkie ubranka i kącik dla malucha, a jednocześnie bezsenne noce spowodowane brakiem wygodnej pozycji powodują gonitwę myśli czy sprostasz zadaniu, czy dziecko będzie zdrowe, czy wszystko będzie tak jak sobie wymarzyłaś ? Nie martw się, taka huśtawka nastrojów w ostatnich miesiącach ciąży jest normalna.
Siódmy miesiąc ciąży
W ciągu ostatniego miesiąca masa ciała dziecka podwoiła się i wynosi około 1-1,4 kg, a jego długość 36 - 43 cm, dziecko jest coraz lepiej przystosowane do samodzielnego życia. Maluszek staje się coraz bardziej wrażliwy na otoczenie, dostrzega światło, słyszy dźwięki, jego skóra jest bardzo wrażliwa na dotyk, ucisk i ból. Wykształciły się już zmysły smaku i węchu, formują się płuca. Zaczynają kształtować się odruchy, które obserwujemy u wszystkich noworodków po urodzeniu. Są to:
- odruch szukania- umożliwiający dziecku odnalezienie brodawki,
- odruch ssania - umożliwiający dziecku jedzenie, a tym samym przeżycie,
- odruch Moro- odruch obejmowania wywoływany przez nagłą zmianę pozycji ciała lub dźwięk
- odruch chwytny
Zmiany w organizmie kobiety w 7 miesiącu ciąży
- żylaki, przyczyną ich powstawania jest skłonność osobnicza, ucisk na główne naczynia krwionośne w miednicy. Jak im przeciwdziałać:
- unikaj długotrwałego stania,
- gdy siedzisz nie zakładaj nogi na nogę,
- nie siedź długo w jednej pozycji,
- jeżeli odpoczywasz układaj nogi wyżej niż miednicę,
- regularnie ćwicz,
- lekarz może ci zlecić odpowiednią maść do smarowania.
- hemoroidy, czyli powiększone i wypełnione krwią naczynia krwionośne w odbytnicy. Tak jak żylaki na nogach są rezultatem ucisku macicy na duże naczynia krwionośne, mogą być też skutkiem zaparć.
- stosuj dietę bogatą w błonnik,
- jedz dużo świeżych owoców i warzyw
- dużo pij,
- unikaj stresów,
- dbaj o regularne wypróżnienia,
- regularnie ćwicz.
- obrzęki, pojawiają się one najczęściej, gdy długo przebywasz w jednej pozycji.
- korzystaj ze zdrowej, zrównoważonej diety,
- nie ograniczaj ilości wypijanych płynów,
- regularnie rób badanie moczu,
- odpoczywaj, kiedy tylko się da z nogami uniesionymi do góry,
- noś wygodne obuwie na 2,5 - 4 cm obcasie.
Początek siódmego miesiąca to ostatni moment, aby rozpocząć zajęcia w szkole rodzenia, jeżeli jeszcze do niej nie chodzisz.
Ósmy miesiąc ciąży
Dzidziuś ma już 40 - 45 cm i waży około 2 - 3 kg. Pod skórą ma już warstewkę tłuszczu, zanikają zmarszczki, skóra robi się coraz grubsza. W płucach wytwarza się surfaktant, substancja chroniąca delikatne płucka dziecka po urodzeniu. Płuca to narząd, który kształtuje się jako ostatni. W dalszym ciągu doskonalą się odruchy, które dziecko będzie miało po przyjściu na świat. Maluszek zaczyna rozróżniać smaki i zapachy.
Zmiany w organizmie kobiety w 8 miesiącu ciąży
- macica powiększa się jeszcze bardziej, co może powodować nowe dolegliwości. Obecnie uciska na przeponę i płuca powodując trudności w oddychaniu i szybkie męczenie się. Aby zmniejszyć dolegliwości:
- noś luźne, swobodne ubranie,
- nigdzie się nie spiesz,
- często odpoczywaj,
- zdrowo się odżywiaj,
- stosuj ćwiczenia oddechowe.
- problemy z zaśnięciem i bezsenność, są one spowodowane dużą masą ciała, uciskiem na przeponę i płuca, energicznymi ruchami dziecka, trudnością w znalezieniu wygodnej pozycji, częstymi wizytami w toalecie.
- zjadaj ostatni posiłek na dwie godziny przed udaniem się na spoczynek,
- staraj się, aby kolacja była lekkostrawna,
- unikaj używek ( kawa, herbata),
- przed snem wypij szklankę rumianku lub kubek ciepłego mleka,
- dobrze wywietrz pomieszczenie, w którym śpisz,
- do spania układaj się w pozycji półsiedzącej.
- ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe bardzo pomagają.
Dziewiąty miesiąc ciąży
Jedynym zadaniem dziecka jest teraz rosnąć. Przeciętnie waży ono teraz 3 - 4 kg i mierzy 50 - 57 cm długości. Meszek, który pokrywał ciało dziecka zniknął prawie całkowicie, ale może być jeszcze pokryte mazią płodową.
Dzidziuś rusza się coraz mniej , a Ty możesz odczuwać z tego powodu niepokój. Jest to zjawisko normalne, malec ma coraz mniej miejsca i może poruszać się tylko wokół własnej "osi". Powinnaś liczyć ile razy maleństwo się rusza.
Przez dziewięć miesięcy byliśmy świadkami cudownego procesu tworzenia się naszego dzidziusia. Jedna zapłodniona komórka pomnożyła się i rozwinęła w zdrowego, zdolnego do samodzielnego życia małego człowieczka. Niedługo zaczną się skurcze porodowe i twoje dziecko przyjdzie na świat. W oczekiwaniu na ten dzień możesz mieć wrażenie, że ciąża nigdy się nie skończy, a przecież już wkrótce poprzez cud narodzin będziesz tuliła w ramionach swoje kochane, wyczekiwane dziecko.
Zmiany w organizmie kobiety w 9 miesiącu ciąży
W tym miesiącu dochodzi do obniżenia brzucha. Dziecko wstawia się swoją częścią przodującą w kanał rodny, a ty czujesz wyraźną ulgę w oddychaniu, za to częściej bywasz w toalecie - jest to spowodowane uciskiem dziecka na pęcherz moczowy.
- odwiedzaj toaletę tak często jak potrzebujesz i ciesz się, że to już niedługo.
Razem szczęśliwie doczekaliśmy się końca ciąży. Wszystkim czytającym ten tekst rodzicom życzę szczęśliwego, bezbolesnego i krótkiego porodu, samych radości związanych z rodzicielstwem, a mamom powodzenia w karmieniu piersią. Życzę Wam, aby macierzyństwo i ojcostwo było wspaniałą przygodą, którą może zechcecie powtórzyć jeszcze raz.
Basia Rybicka

opr. 2003-03-05
Ciąża - trzeci trymestr - dodano: 2019-07-25