ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Ciąża - trzeci trymestr

-

Barbara Rybicka - położna

Prywatna Szkoła Rodzenia BOBAS, Gdynia

Wkraczając w ostatnie trzy miesiące ciąży coraz więcej myślisz o zbliżającym się porodzie. Twoja zmieniona sylwetka i ruchy dziecka przypominają ci cały czas, że wkrótce zostaniesz matką. Masz już ochotę zwolnić tempo. Zasadniczą cechą tego okresu jest zwiększające się z każdym dniem prawdopodobieństwo przeżycia dziecka poza organizmem mamy. Jeżeli Twoja ciąża należała do zagrożonych, czujesz się coraz spokojniejsza. Podczas tego trymestru znacznie przybierasz na wadze, częste są skurcze niebolesne macicy zwane skurczami Braxtona Hicksa. Masz trudności z oddychaniem. Jest to spowodowane coraz większym uciskiem dzidziusia na przeponę, w miarę jak Twoje maleństwo ustali swoją pozycję do porodu, dolegliwości się zmniejszą. Jednocześnie Twoja psychika też ulega przeobrażeniom. Z jednej strony cieszysz się, że to już wkrótce, z drugiej pozostaje niepewność jak to będzie. Z przyjemnością pierzesz i przygotowujesz malutkie ubranka i kącik dla malucha, a jednocześnie bezsenne noce spowodowane brakiem wygodnej pozycji powodują gonitwę myśli czy sprostasz zadaniu, czy dziecko będzie zdrowe, czy wszystko będzie tak jak sobie wymarzyłaś ? Nie martw się, taka huśtawka nastrojów w ostatnich miesiącach ciąży jest normalna.


Siódmy miesiąc

W ciągu ostatniego miesiąca masa ciała dziecka podwoiła się i wynosi około 1-1,4 kg, a jego długość 36 - 43 cm, dziecko jest coraz lepiej przystosowane do samodzielnego życia. Maluszek staje się coraz bardziej wrażliwy na otoczenie, dostrzega światło, słyszy dźwięki, jego skóra jest bardzo wrażliwa na dotyk, ucisk i ból. Wykształciły się już zmysły smaku i węchu, formują się płuca. Zaczynają kształtować się odruchy, które obserwujemy u wszystkich noworodków po urodzeniu. Są to :
o odruch szukania- umożliwiający dziecku odnalezienie brodawki,
o odruch ssania - umożliwiający dziecku jedzenie, a tym samym przeżycie,
o odruch Moro- odruch obejmowania wywoływany przez nagłą zmianę pozycji ciała lub dźwięk
o odruch chwytny
o i inne

Zmiany w twoim organizmie:
1. mogą się pojawić żylaki. Przyczyną ich powstawania jest skłonność osobnicza, ucisk na główne naczynia krwionośne w miednicy.
- unikaj długotrwałego stania,
- gdy siedzisz nie zakładaj nogi na nogę,
- nie siedź długo w jednej pozycji,
- jeżeli odpoczywasz układaj nogi wyżej niż miednicę,
- regularnie ćwicz,
- lekarz może ci zlecić odpowiednią maść do smarowania.

2. inna dolegliwość towarzysząca temu okresowi to hemoroidy, czyli powiększone i wypełnione krwią naczynia krwionośne w odbytnicy. Tak jak żylaki na nogach są rezultatem ucisku macicy na duże naczynia krwionośne, mogą być też skutkiem zaparć.
- stosuj dietę bogatą w błonnik,
- jedz dużo świeżych owoców i warzyw
- dużo pij,
- unikaj stresów,
- dbaj o regularne wypróżnienia,
- regularnie ćwicz.

3. nnym objawem w tym okresie mogą być obrzęki, pojawiają się one najczęściej, gdy długo przebywasz w jednej pozycji.
- korzystaj ze zdrowej, zrównoważonej diety,
- nie ograniczaj ilości wypijanych płynów,
- regularnie rób badanie moczu,
- odpoczywaj, kiedy tylko się da z nogami uniesionymi do góry,
- noś wygodne obuwie na 2,5 - 4 cm obcasie.

Początek siódmego miesiąca to ostatni moment, aby rozpocząć zajęcia w szkole rodzenia, jeżeli jeszcze doniej nie chodzisz.

Ósmy miesiąc

Dzidziuś ma już 40 - 45 cm i waży około 2 - 3 kg. Pod skórą ma już warstewkę tłuszczu, zanikają zmarszczki, skóra robi się coraz grubsza. W płucach wytwarza się surfaktant, substancja chroniąca delikatne płucka dziecka po urodzeniu. Płuca to narząd, który kształtuje się jako ostatni. W dalszym ciągu doskonalą się odruchy, które dziecko będzie miało po przyjściu na świat. Maluszek zaczyna rozróżniać smaki i zapachy.

Macica powiększa się jeszcze bardziej, co może powodować nowe dolegliwości.
1. obecnie uciska na przeponę i płuca powodując trudności w oddychaniu i szybkie męczenie się. Aby zmniejszyć dolegliwości:
- noś luźne, swobodne ubranie,
- nigdzie się nie spiesz,
- często odpoczywaj,
- zdrowo się odżywiaj,
- stosuj ćwiczenia oddechowe.

2. następną dolegliwością, jaka może cię spotkać to problemy z zaśnięciem i bezsenność. Są one spowodowane dużą masą ciała, uciskiem na przeponę i płuca, energicznymi ruchami dziecka, trudnością w znalezieniu wygodnej pozycji, częstymi wizytami w toalecie.
- zjadaj ostatni posiłek na dwie godziny przed udaniem się na spoczynek,
- staraj się, aby kolacja była lekkostrawna,
- unikaj używek ( kawa, herbata),
- przed snem wypij szklankę rumianku lub kubek ciepłego mleka,
- dobrze wywietrz pomieszczenie, w którym śpisz,
- do spania układaj się w pozycji półsiedzącej.
- ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe bardzo pomagają.


Dziewiąty miesiąc

Jedynym zadaniem dziecka jest teraz rosnąć. Przeciętnie waży ono teraz 3 - 4 kg i mierzy 50 - 57 cm długości. Meszek, który pokrywał ciało dziecka zniknął prawie całkowicie, ale może być jeszcze pokryte mazią płodową.
Dzidziuś rusza się coraz mniej , a Ty możesz odczuwać z tego powodu niepokój. Jest to zjawisko normalne, malec ma coraz mniej miejsca i może poruszać się tylko wokół własnej "osi". Powinnaś liczyć ile razy maleństwo się rusza.

Przez dziewięć miesięcy byliśmy świadkami cudownego procesu tworzenia się naszego dzidziusia. Jedna zapłodniona komórka pomnożyła się i rozwinęła w zdrowego, zdolnego do samodzielnego życia małego człowieczka. Niedługo zaczną się skurcze porodowe i twoje dziecko przyjdzie na świat. W oczekiwaniu na ten dzień możesz mieć wrażenie, że ciąża nigdy się nie skończy, a przecież już wkrótce poprzez cud narodzin będziesz tuliła w ramionach swoje kochane, wyczekiwane dziecko.

Powodzenia!!!

W tym miesiącu dochodzi do obniżenia brzucha. Dziecko wstawia się swoją częścią przodującą w kanał rodny, a ty czujesz wyraźną ulgę w oddychaniu, za to częściej bywasz w toalecie - jest to spowodowane uciskiem dziecka na pęcherz moczowy.
- odwiedzaj toaletę tak często jak potrzebujesz i ciesz się, że to już niedługo.Razem szczęśliwie doczekaliśmy się końca ciąży. Wszystkim czytającym ten tekst rodzicom życzę szczęśliwego, bezbolesnego i krótkiego porodu, samych radości związanych z rodzicielstwem, a mamom powodzenia w karmieniu piersią. Życzę Wam, aby macierzyństwo i ojcostwo było wspaniałą przygodą, którą może zechcecie powtórzyć jeszcze raz.

Basia Rybicka


Ciąża - trzeci trymestr - dodano: 2003-03-05

Avatar
Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.