Implanty a karmienie piersią « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Implanty a karmienie piersią

-
Implanty a karmienie piersią
Decyzja o powiększeniu biustu wiąże się ze zmianami zarówno w ciele, jak i psychice kobiety. Wpływa nie tylko na wygląd i postrzeganie siebie, ale i niesie za sobą zmiany w sferze zdrowotnej, między innymi te związane z ciążą i macierzyństwem. Jedno z najczęściej zadawanych pytań w tym kontekście dotyczy karmienia piersią.

Implant jest bowiem dużych rozmiarów ciałem obcym dla organizmu i wiele kobiet obawia się utraty możliwości karmienia piersią oraz nieprawidłowości w czasie ciąży po przejściu augmentacji. Ze względu na bogactwo składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju nowonarodzonego dziecka, lekarze zalecają karmienie naturalnym pokarmem. Przed podjęciem decyzji o powiększeniu biustu należy więc rozważyć kilka aspektów zabiegu.

Wprowadzenie implantu


Implanty piersi wprowadzane są przez nacięcie, wykonywane pod piersią, w dole pachowym lub wokół brodawki sutkowej. Następnie lekarz wprowadza implant do tzw. kieszeni, utworzonej pod gruczołem piersiowym, pod mięśniem piersiowym lub techniką "dual plane", czyli częściowo pod mięśniem, a częściowo pod gruczołem. – Rodzaj nacięcia ma znaczenie w kontekście możliwości późniejszego karmienia piersią – mówi Profesor Paweł Szychta, specjalista chirurgii plastycznej. – Nacięcie podpiersiowe lub w dole pachowym samo w sobie nie niesie ryzyka uszkodzenia gruczołów piersiowych. W przypadku nacięcia wokół brodawki, niestety istnieje takie ryzyko.

Z punktu widzenia karmienia piersią bardzo istotne jest umiejscowienie implantu. – Dla przyszłych mam najkorzystniejszym położeniem będzie okolica mięśni piersiowych – tłumaczy Profesor Paweł Szychta. – Wprowadzenie protezy pod mięsień piersiowy pozwala uniknąć naruszenia tkanki gruczołu. Umiejscowienie go bliżej powierzchni piersi może spowodować uszkodzenie struktury wyprowadzającej pokarm lub samego gruczołu i tym samym niemożność karmienia naturalnego.

System laktacyjny


Aby karmienie piersią było możliwe, system laktacyjny musi działać prawidłowo. Składa się on z płatów gruczołu sutkowego, przewodów mlecznych oraz brodawki sutkowej. Niestety, nawet przy wykorzystaniu najmniej inwazyjnych metod zabiegowych, możliwe jest naruszenie któregoś z elementów systemu laktacyjnego, co jednak nie musi oznaczać negatywnych skutków w przyszłości.

Nie ma powodu do obaw, ponieważ bardzo często zdarza się, że pacjentki z utratą czucia, nadwrażliwością sutkową lub innymi dolegliwościami po zabiegu powiększenia piersi, wracają do pełnego zdrowia – uspokaja Profesor Paweł Szychta. – Uszkodzone tkanki często regenerują się po pewnym czasie, a pacjentki odzyskują zdolność karmienia.

Czy obecność implantu może wpływać na proces karmienia?


Niektóre pacjentki obawiają się, że substancja wypełniająca implant może przedostać się do mleka mamy. Czy to możliwe?

Jeśli nie doszło do pęknięcia implantu, jest to niemożliwe – zapewnia Profesor Paweł Szychta. – Aby zapewnić moim pacjentkom maksymalne bezpieczeństwo, polecam im implanty z dodatkowym systemem zabezpieczającym przed rozprzestrzenianiem żelu silikonowego. W taki system wyposażone są między innymi implanty Motiva – dodaje lekarz. – Jeśli mimo to pacjentka dalej martwi się o jakość swojego pokarmu, zalecam baczne obserwowanie wzrostu masy ciała dziecka oraz, w przypadku dalszych obaw, konsultację z pediatrą.


Czy z implementami można karmić?


______________________________________________________________________

Motiva Implants motiva.info.pl

Implanty a karmienie piersią - dodano: 2019-04-23

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.