ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak długo rozpuszczają się szwy po porodzie?

-
Jak długo rozpuszczają się szwy po porodzie?
Po nacięciu krocza w trakcie porodu lub po samoistnych pęknięciu tkanek pochwy lekarz zakłada szwy poporodowe. Najczęściej są to szwy rozpuszczalne, niekiedy tradycyjne, które należy wyjąć. Kobiety często zastanawiają się, jak długo rozpuszczają się szwy po porodzie oraz czy ich zakładanie jest bolesne. Zobacz, jak to wygląda!

Dlaczego nacięcie krocza bywa konieczne?


Bardzo często w trakcie porodu wykonuje się nacięcie krocza, którego niejednokrotnie obawiają się kobiety mające zostać mamą po raz pierwszy. Choć ściany pochwy są niezwykle elastyczne i potrafią rozciągnąć się, zwiększając powierzchnię nawet kilkadziesiąt razy, zdarza się, że jest to niewystarczające, aby wydać dziecko na świat. Pod wpływem parcia może dojść więc do samoistnego pęknięcia, a jego rozległość, jak i miejsce pęknięcia trudno przewidzieć. Tak więc najczęściej bezpieczniejsze okazuje się kontrolowane nacięcie krocza przy porodzie, które ułatwia ostatni etap porodu. W wielu szpitalach nacięcie krocza i zakładanie szwów rozpuszczalnych uznaje się za standardowe postępowanie, zwłaszcza w przypadku kobiet rodzących pierwsze dziecko siłami natury, określanych jako pierworódki.

Czy szycie po porodzie boli?


Nacięcie krocza przeprowadza się poprzecznie, nacinając ściany pochwy specjalnymi nożyczkami chirurgicznymi. Samo nacięcie nie jest bolesne, ponieważ wykonuje się je podczas skurczu. Kolejno zakładane są szwy rozpuszczalne lub tradycyjne (rzadko). Kobiety często zastanawiają się, czy szycie po porodzie boli – bez obaw, możesz odczuwać jedynie dyskomfort, ewentualnie niewielkie kłucie i szczypanie. Zwykle jednak odczucia te są naprawdę niewielkie, ponieważ w tym czasie patrzymy na ważonego i mierzonego maluszkach oraz wsłuchujemy się w jego pierwszy płacz.

Szwy rozpuszczalne po porodzie – jak długo je nosimy?


Rozpuszczalne szwy po porodzie nie wymagają wyciągania, wchłaniają się stopniowo i samoistnie, rzadko możemy zaobserwować niewielkie fragmenty szwów na wkładzie poporodowym. To, jak długo rozpuszczają się szwy po porodzie, zależy od ich ilości, czyli od tego, w jakim stopniu nacinane było krocze. Najczęściej (choć nie zawsze) pierwszy poród wymaga większego nacięcia, a każdy następny, ze względu na większą rozciągliwość pochwy, wiąże się z mniejszym nacięciem lub jego brakiem.

Ogólnie jednak szwy po porodzie zwykle rozpuszczają się całkowicie po ok. 2-3 tygodniach. Oznacza to, że rozpuszczalne szwy po porodzie pozostają na ranie zwykle dłużej niż trwa samo gojenie. Z kolei szwy tradycyjne wyciąga się po ok. 6-8 dniach od porodu, jeśli rana goi się prawidłowo.

Zdarza się jednak, że ten okres się przedłuża. Również odczucia związane z założonymi szwami bywają różne. Niektóre panie twierdzą, że szwy są niewyczuwalne, inne komfortem cieszą się po 1-2 tygodniach. Często jednak rozpuszczalne szwy doskwierają nam przez długi okres po porodzie, dając dolegliwości, takie jak:
  • uczucie ciągnięcia i rozpierania;
  • swędzenie, wręcz trudne do wytrzymania;
  • pieczenie, kłucie;
  • nadmierna suchość, podrażnienia;
  • ból, nawet bardzo silny.

Rozpuszczalne szwy po porodzie – pielęgnacja krocza


Na rozpuszczanie szwów po porodzie duży wpływ ma również higiena intymna oraz odpowiednia pielęgnacja. Warto zaznaczyć, że częste dolegliwości, takie jak swędzenie, pieczenie i kłucie, wynikają z nadmiernego wysuszenia skóry. Pochwa, aby mogła się zregenerować po porodzie, musi być odpowiednio pielęgnowana. Nie należy zapominać, że nacięcie krocza i założone szwy po porodzie zwiększają ryzyko rozwoju infekcji, co dodatkowo pogłębiają odchody połogowe (krwawienie po porodzie). Dlatego kobietom po porodzie zaleca się stosowanie odpowiednich środków do higieny intymnej oraz preparatów o działaniu antyseptycznym, który przyśpiesza regenerację pochwy oraz zabezpiecza przed rozwojem stanu zapalnego.


Jak długo rozpuszczają się szwy po porodzie? - dodano: 2019-08-23

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.