ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Palenie w ciąży - czym to grozi - astma u dzieci i inne powikłania

-
Palenie w ciąży - czym to grozi - astma u dzieci i inne powikłania
Jeśli palisz w ciąży, musisz liczyć się z tym, że Twój kochany maluszek może zapaść na wiele różnych chorób. Jadną z nich jest astma - donoszą szwedzcy naukowcy.

Badania naukowców z Instytutu Karolinska w Sztokholmie przeprowadzono na grupie 735 dzieci, które była narażone na palenie w łonie matki, ale nie po urodzeniu.

Maluchy miały trzy razy częściej astmę, która wystąpiła do szóstego roku życia, w porównaniu z dziećmi, których matki nie paliły w czasie ciąży.

Naukowcy starają się sprawdzić, czy związki chemiczne zawarte w dymie tytoniowym mogą wpływać na wczesny rozwój płuc. Jest to jednak bardzo prawdopodobne, gdyż ryzyko astmy wzrasta u dzieci kobiet, które paliły tylko w pierwszym trymestrze ciąży.


"Istnieje już wiele powodów, przez które kobiety, które planują mieć dziecko, powinny rzucić palenie" - powiedziała Anna Bergstrom, która opracowała badanie.

Pamietaj, palenie w czasie ciąży powoduje także:
* wzrost ryzyka poronienia,
* niższą wagę urodzeniową,
* niektóre wady wrodzone
Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.