Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

10 miesiąc życia - rozwój dziecka

-
rozwój ruchowy
Maluch juz całkiem sprawnie sam raczkuje. Sam też siada i bez problemu utrzymuje tę pozycje przez dłuższy czas. Dziecko nadal precyzyjnie chwyta przedmioty między kciuk a wyprostowany palec wskazujący, potrafi też już samodzielnie się zabawić, np. wkłada i wyjmuje klocek z garnuszka. Należy jednak uważać, gdyż maluch z zaciekawieniem wkłada palec w różne otwory. Trzymając się za poręcz lub brzeg kanapy, dziecko stawia pierwsze kroki idąc bokiem, próbuje też wspinać się po meblach.

rozwój mowy
Jeśli poprosimy malucha, powtarza wypowiedziane przez nas proste sylaby, jak również usłyszane dźwięki: cmokanie, chrząkanie, czy kaszel.

rozwój procesów poznawczych
Dziecko potrafi wyjąć mniejszy przedmiot z większego. Już nie tylko wypuszcza przedmiot z rąk, ale też potrafi energicznie czymś rzucić obserwując gdzie to coś upadnie i jaki wyda przy tym dźwięk. Bardzo interesuje się małymi rzeczami, sprawdza każdy okruszek na podłodze, papierek, czy guzik. Należy uważać, gdyż znalezione przedmioty, maluch szybko wkłada do buzi.

rozwój kontaktów społecznych
Maluch zaczyna już naśladować proste czynności pokazane przez dorosłego np. pa-pa, kosi-kosi. Jeśli zakażemy czegoś i użyjemy do tego gestu, dziecko to zrozumie. Zapytany potrafi wskazać niektóre przedmioty lub osoby. Szuka wtedy odwracając główkę i rozglądając sie dookoła. Łączy wyraz aprobaty ze strony dorosłych z wykonywaną przez siebie czynnością. Taka pochwała pobudza go do powtarzania danej czynności w zamian za przytulenie, pogłaskanie, czy buziaka od mamy. Doskonale reaguje na zmianę nastroju dorosłego, która przejawia się w mimice twarzy, zachowaniu, intonacji głosu.


Zobacz
Porady