Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

6 miesiąc życia - rozwój dziecka

-
rozwój ruchowy
Maluch podciągany za obie rączki siada, takie "ćwiczenia" doskonale wzmacniają mięśnie grzbietu i brzucha naszego dziecka. W tym wieku dziecko jeszcze nie siedzi samodzielnie, dlatego trzeba je ponownie położyć, gdyż nie utrzyma się w tej pozycji (często wywołuje to u malucha płacz, buntuje się, ponieważ oglądanie świata z nowej perspektywy bardzo mu się podoba). Podtrzymywane w pozycji siedzącej pewnie trzyma główkę. Bez problemu przewraca się z pleców na brzuszek i odwrotnie. Leżąc na brzuchu opiera się na dłoniach i kolanach unosząc tułów. Gdy podtrzymamy dziecko pod pachami, pewnie stoi na wyprostowanych nogach. Sięgając po znajdujący się w pobliżu przedmiot, chwyta go całą dłonią i wyprostowanym kciukiem.

rozwój mowy
Maluch gaworzy, co czasem układa się w melodię. Wydawane przez niego dźwięki tworzą sylaby.

rozwój procesów poznawczych
Przedmioty, które chwyta, obraca w rączkach i przekłada je z jednej rączki do drugiej, energicznie nimi potrząsa oraz uderza nimi o blat stołu. Ożywia się na widok zabawki, która leżu w pobliżu. Wyciąga po nią obie rączki, macha nimi, posapuje. Próbuje dany przedmiot dosięgnąć, jednak nie udaje się to jeszcze. W dalszym ciągu interesuje się swoim ciałem, teraz przyszła kolej na nogi. Potrafi włożyc stopę do ust, nie zdając sobie sprawy, że to część jego ciała.

rozwój kontaktów społecznych
Maluch odróżnia osoby obce od znajomych. Na obce osoby reaguje niekiedy lękowo, może się też rozpłakać. Bliskie osoby od razu obdarza słodkim uśmiechem.

Zobacz
Porady