Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

9 miesiąc życia - rozwój dziecka

-
rozwój ruchowy
Maluch chwyta przedmiot precyzyjnie w dwa palce - kciuk i wskazujący. Dziecko potrafi już samodzielnie siedzieć, potrafi też z pozycji siedzącej położyć się na brzuszku. Zaczyna raczkować, ale na razie jego ruchy są nieskoordynowane. Maluch sam staje w łóżeczku, podtrzymując się o jego szczebelki. Podtrzymywany pod pachami, wykonuje ruchy chodzenia, a trzymane za rączki stoi. Chce samodzielnie trzymać łyżkę lub kubek podczas jedzenia.

rozwój mowy
Dziecko nadal gaworzy, z upodobaniem powtarzając szereg różnych sylab, często piszczy gdy jest niezadowolone. Zaczyna też wymawiać słowa dwusylabowe mama, tata, baba robi to jednak jeszcze bez zrozumienia.

rozwój procesów poznawczych
Maluch bardzo lubi wyrzucać różne rzeczy znajdujące sie w wózku, czy kojcu i z zainteresowaniem obserwuje jak one spadają. Jest już bardzo spostrzegawcze, szuka odebranego lub schowanego przez dorosłego przedmiotu. Można się już z nim bawić w "a kuku", sprawia mu to ogromną uciechę. Powoli zaczyna rozumieć znaczenie niektórych słów, a nazwany przez dorosłego przedmiot szuka wzrokiem. Wyłapuje już ciche dźwięki, np. wsłuchuje się, gdy ktoś szepcze. Potrafi kojarzyć niektóre słowa z ich znaczeniem, np. czasem pokaże na obrazku psa, czy kota.

rozwój kontaktów społecznych
Za wszelką cenę chce zwrócić na siebie uwagę dorosłego, nawet w tym celu gaworzy "nawołując" mamę lub tatę. Wykonuje proste polecenia, np. "daj", "zrób pa pa", "chodź tu". Już nie tylko mama jest najważniejsza, okazuje swoje przywiązanie też do innych bliskich osób. Rozumie zakaz "nie wolno".


Zobacz
Porady