Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

7 miesiąc życia - rozwój dziecka

-
rozwój ruchowy
Maluch położony na brzuszku zaczyna pełzać do tyłu, potrafi też w tej pozycji unieść jedną rączkę podpierając się jednocześnie drugą. Doskonale też kręci się wokół własnej osi, dzięki czemu przemieszcza się w upatrzonym kierunku. Leżąc na plecach bawi sie palcami swoich stóp, często wkładając je do buzi. Rączki ma na tyle sprawne, że potrafi w nich utrzymać jednocześnie po jednym przedmiocie, a także precyzyjnie obracać przedmiot w rączce. Nadal drobne przedmioty chwyta całą dłonią, po zabawkę sięga jedną ręką. Frajdę sprawia mu postukiwanie trzymaną w rączce zabawką o blat stołu. Potrafi na krótki moment siedzieć samo z wyprostowanymi plecami, podtrzymując się dla pewności rękami. Gdy podtrzymamy malucha pod paszkami, wówczas podskakuje z zapałem, doskonale się przy tym bawi i nie bardzo chce się dać położyć na plecach.

rozwój mowy
Dziecko już swobodnie gaworzy, wydając dźwięki sylabowe. Potrafi powtórzyć wielokrotnie te same sylaby, np. ma-ma, ba-ba.rozwój procesów poznawczych
Maluch z uwagą przygląda sie bliskim osobom. Podąża wzrokiem za upadającym przedmiotem. Można bawić sie z dzieckiem chowając obserwowaną przez niego zabawkę. Maluch pamięta, że zabawka istnieje i z uwagą jej szuka. Kiedy widzi swoje odbicie w lustrze, ogląda się i wyciąga do niego ręce.

rozwój kontaktów społecznych
Dziecko nadal odczuwa strach przed obcymi osobami. Natomiast do osób sobie znanych wyciąga ręce. Daje do zrozumienia, że chce być wzięte na ręce. Maluch jest już bardzo towarzyski, kiedy przestaje się do niego mówić okazuje oznaki niezadowolenia, nie lubi też, gdy rodzic lub inny dorosły odchodzi. Wyraźnie reaguje na swoje imię.

Zobacz
Porady