Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

5 miesiąc życia - rozwój dziecka

-
rozwój ruchowy
Maluch leżąc na brzuszku, opiera się na dłoniach i stara się unieść górną część tułowia. Może też w tej pozycji unieść jedną rączkę siągając np. po zabawkę. Położone na brzuszku, ma wyprostowane nogi. Leżąc na plecach zrobi mostek opierając się na nogach i głowie. Potrafi też czasem przewrócić się z pleców na boki. Siedzi z podparciem. Dwiema rączkami jednocześnie sięga po grzechotkę wiszącą nad główką, z uśmiechem ją trąca, nie potrafi jej jeszcze chwycić. Sięga na boki po leżącą obok grzechotkę. Gdy włożymy mu do rączki zabawkę trzyma ją całą dłonią bez użycia kciuka. Zdarza się, że naciągnie sobie pieluszkę leżącą obok na twarz lub ściągnie pieluszkę z twarzy. Gdy ubieramy malucha, on zaczyna nam w tym pomagać, np. prostuje odpowiednie rączki przy zakladaniu rękawów bluzeczki, prostuje nóżki przy nakładaniu nogawek lub też unosi pupę przy wkładaniu spodni.


rozwój mowy
Maluch wydaje radosne okrzyki, głośno gaworzy, piszczy, jego mowa wzbogaca się o spółgłoski i samogłoski. Pojawiają się pierwsze sylaby.

rozwój procesów poznawczych
Dziecko bawi się przedmiotami, które ma w zasięgu rączek, sięga po nie, ogląda je, dokładnie maca i potrząsa i na koniec wkłada do ust. Gdy słyszy dźwięk odwraca główkę w jego kierunku. Reaguje też na swoje odbicie w lustrze. Potrafi rozróżnić twarze obce i znajome, reaguje na ton głosu i mimikę osoby będącej w pobliżu. Poznaje swoje ciało, wcześniej zajmowały go wyłącznie rączki, teraz coraz częściej dotyka zewnętrzych narządów płciowych. Badawczo dotyka tez twarzy mamy, włosy, oczy, nos, usta.

rozwój kontaktów społecznych
Maluch potrafi odróżnić ton pieszczotliwy od tonu surowego rodzica. Reaguje na melodię i intonację głosu dorosłej osoby. Radośnie reaguje na znajome głosy. Rzadko uśmiecha się do każdego, zwykle poważnieje na widok obcej osoby, bardzo zachęcane obdarzy ją uśmiechem. Niekiedy potrafi się nawet rozpłakać na widok obcego.

Zobacz
Porady