Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

11 miesiąc życia - rozwój dziecka

-
rozwój ruchowy
Maluch już samodzielnie staje, trzymany za obie rączki idzie pewnie do przodu, a trzymając się mebli idzie bokiem. Dziecko trzymając się czegoś umie się schylić, czy pochylić. Siedzi pewnie dowolnie długo, też siedząc obraca się wokół własnej osi. Swobodnie raczkuje po mieszkaniu. Drobne rzeczy chwyta kciukiem i palcem wskazującym, uginając już przy tym paluszki. Samodzielnie je kawałek jabłka, czy biszkopta, potrafi też popić z trzymanego przez mamę kubka.

rozwój mowy
Maluch bez problemu naśladuje dźwięki, potrafi też wymówić ze zrozumieniem pierwsze słowa, np. mama, tata, baba.

rozwój procesów poznawczych
Maluch sprawnie wkłada lub wyjmuje mniejsze przedmioty z większych. Potrafi pociągnąć za sznurek, aby przyciągnąć do siebie uwiązaną na nim zabawkę. Potrafi na dłużej skupiać uwagę na jednej czynności, czy przedmiocie - z zainteresowaniem przygląda się zabawce obracając ją w rączkach na wszystkie strony. Kojarzy znaczenie niektórych słów, potrafi nazwane przez dorosłęgo przedmioty wskazać na obrazku lub pokazać nos na twarzy mamy. Potrafi też skojarzyć usłyszany dźwięk, np. gdy usłyszy szczekanie psa, powie "hau hau" lub gdy usłyszy warkot samochodu powie "brum brum". Z uwagą śledzi wykonywane przez dorosłego czynności i stara sie je naśladować, np. zamiatanie, odkurzanie.

rozwój kontaktów społecznych
Jeśli poprosimy dziecko o podanie zabawki i wyciągniemy w tym celu rękę po nią, maluch ją poda. Doskonale rozumie zakazy, ale raczej się do nich nie stosuje. Można już bawić się z dzieckiem w proste zabawy, np. kulanie piłeczki, zabawa w chowanego lub w ganianego (maluch goni lub ucieka na czworakach).

Zobacz
Porady