Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Ważne tematy

4 miesiąc życia - rozwój dziecka

-
rozwój ruchowy
Maluch leżąc w pozycji na brzuszku unosi głowę prostopadle do podłoża i potrafi utrzymać się swobodnie, unosząc jednocześnie górną część tułowia, przy czym twarz jest zdecydowanie skierowana ku przodowi. Kiedy leży na brzuszku, nóżki są już półwyprostowane lub nawet wyprostowane. Leżąc na pleckach trzyma głowę prawie zawsze symetrycznie (wcześniej była ona odwrócona w jedną ze stron, co niekiedy powoduje spłaszczenie główki z jednej strony. W takim przypadku należy zmienić ułożenie dziecka w łóżeczku na odwrotne, tak aby przez jakiś czas kierowało ono główkę w strone przeciwną - zwykle maluch odwraca głowę aby coś obserwować). Leżąc na pleckach podciągane do pozycji siedzącej unosi głowę i ramiona. Wyprostowaną rączką energicznie potrząsa grzechotką, gdy zainteresuje go inna zabawka, wówczas trzymaną wcześniej grzechotkę automatycznie wypuszcza z rączki.
Odruchy noworodkowe zanikły.

rozwój mowy
Gdy przemawiamy do malucha, on zwykle radośnie grucha. Wydaje dźwięki przypominające brzmienie w, f, th, s, g, robi to jakby wypuszczając powietrze przez zaciśnięte wargi. W ten sposób przygotowuje swoje narządy mowy do zamierzonego wypowiadania sylab.
Często wydaje radosne okrzyki, różnicując je tonowo.


rozwój procesów poznawczych
Maluch często bawi się swoimi rękami, ogląda je. Wiszące nad łóżeczkiem zabawki uwaznie obserwuje a także probuje je dotknąć, pomacać i chwycić. Chwyta całą dłonią bez użycia kciuka. Kiedy włożymy mu do ręki grzechotkę lub inną zabawkę, wówczas zaczyna nią potrząsać by na koniec włożyć do buzi, zbliża też do trzymanego przedmiotu drugą rączkę. Usta są narządem poznawczym malucha. Podczas kąpieli zaczyna bawić się wodą, uderza rączkami w jej powierzchnię, delikatnie ją rozbryzgując. Maluch reaguje na głosy, zwykle odwraca głowę w kierunku dochodzących dźwięków, szukając osoby, która do niego mówi.


rozwój kontaktów społecznych
Maluch rozpoznaje twarze bliskich osób, rozróżnia znane głosy. Gdy ktoś do niego mówi, gaworzy i śmieje się głośno. Gdy położymy przed nim zabawkę, to z zainteresowaniem na nią spogląda. Potrafi krzykiem sygnalizować chęć bliskości z mamą. Można zauważyć różnorodność emocji u dziecka, np. strach, gdy się wystraszy, radość, gdy widzi bliską osobę, powagę, gdy widzi nową, obcą osobę a także gniew gdy jest ubierane.

Zobacz
Porady
Wybierz miesiąc życia:

noworodek niemowlę małe dziecko porady ogólne karmienie piersią/butelką zdrowe zęby