ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Który to tydzień ciąży? Jak określić termin poczęcia?

-
Który to tydzień ciąży? Jak określić termin poczęcia?
Dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży i pierwsze pytanie, jakie sobie zadajesz brzmi - który to tydzień? Łatwiej jest, gdy znasz termin owulacji lub prawdopodobny dzień zajścia w ciążę. Jak można określić termin poczęcia?

Aby mieć kontrolę nad przebiegiem ciąży, niezwykle ważne jest prawidłowe określenie wieku ciążowego, jest to szczególnie istotne w przypadku zagrożenia poronieniem. Dzięki temu możemy określić, czy rozwój zarodka przebiega prawidłowo, np. czy powinno już bić serce dziecka, czy nie rośnie ono za wolno lub za szybko.

Jak ustalić, który tydzień ciąży jest obecnie? Jest na to kilka sposobów.

Tydzień ciąży a termin poczęcia


Tak naprawdę, w dniu poczęcia jesteś już w drugim tygodniu ciąży. Zdziwiona? Wynika to z przyjętego sposobu liczenia terminu rozpoczęcia ciąży. Jej biologicznym początkiem jest zapłodnienie komórki jajowej i jej zagnieżdżenie się w błonie śluzowej macicy. Praktycznie jednak bardzo rzadko można dokładnie wskazać ten moment. Uznaje się więc za datę rozpoczęcia ciąży, pierwszy dzień wystąpienia ostatniej miesiączki.

Takie założenie znacznie ułatwia ciążową matematykę i na nim opiera się praktycznie każdy kalkulator tygodnia ciąży. Krwawienie miesięczne bowiem, w przeciwieństwie do owulacji, jest bezproblemowe do określenia.

Jak oszacować datę poczęcia?


Najprostszym sposobem oszacowania daty poczęcia jest dodanie 14 dni do początku ostatniej miesiączki. Większość kobiet owuluje dwa tygodnie po zakończeniu okresu - wtedy właśnie jesteś najbardziej płodna i masz największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Ponieważ komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia tylko od 12 do 24 godzin po owulacji, za datę poczęcia można przyjąć datę owulacji.

Pamiętaj, że ta metoda nie jest w 100% dokładna. Szacunki opierają się na regularnym 28-dniowym cyklu menstruacyjnym przeciętnej kobiety. Jeśli twoje cykle są nieregularne, szacunki mogą się nie sprawdzić.

Niektóre kobiety twierdzą, że wiedzą, kiedy dokładnie zaszły w ciążę, bo pamiętają, kiedy uprawiały seks ze swoim partnerem. Bywa to jednak zwodnicze. Nawet jeśli znasz dokładną datę współżycia, data poczęcia jest nadal trudna do ustalenia, bowiem plemniki mogą pozostawać żywe w ciele kobiety nawet przez pięć dni! Także zapłodnienie mogło nastąpić kilka dni po odbyciu stosunku płciowego. Tak więc, aby uprawdopodobnić datę poczęcia, powinnaś również dokładnie wiedzieć, kiedy miałaś owulację.

Który to tydzień ciąży?


Zakładając, że miesiąc temu miałaś ostatnią miesiączkę, a dwa tygodnie temu doszło do poczęcia, to jesteś teraz w 4. tygodniu ciąży. Możesz to z łatwością sprawdzić na każdym kalkulatorze tygodnia ciąży online. Warto na bieżąco sprawdzać, na jakim etapie rozwoju jest twoje dziecko oraz jakie badania obowiązkowe i zalecane powinnaś wykonać w danym terminie.

Kolejnym, najbardziej precyzyjnym sposobem na obliczenie wieku ciążowego jest badanie ultrasonograficzne wykonywane między 11. a 13. tygodniem ciąży. Podczas badania ginekolog dokonuje pomiaru długości ciemieniowo-siedzeniowej (ang. crown rump length, CRL) - parametru będącego wyznacznikiem wieku płodu.

Ginekolog prawdę ci powie


Niezależnie od tego, czy znasz datę swojej ostatniej owulacji lub prawdopodobną datę zapłodnienia - gdy przypuszczasz, że jesteś w ciąży, udaj się niezwłocznie do lekarza. Ginekolog z pomocą swojej wiedzy i doświadczenia oraz ginekologicznego kalendarza ciąży będzie w stanie podać najbardziej prawdopodobną datę poczęcia oraz, co za tym idzie, planowaną datę porodu.

To, co warto zapamiętać - ciąża donoszona trwa zwykle około 38 tygodni od dnia poczęcia oraz 40 tygodni od daty ostatniej miesiączki. Trzymamy kciuki za szczęśliwe rozwiązanie!


Źródła:
https://www.bebiprogram.pl/zdrowie-mamy/kalendarz-ciazy-z-kalkulatorem-daty-porodu
https://parenting.pl/ile-trwa-ciaza-jak-obliczyc-termin-porodu
https://mamadu.pl/137667,jak-ustalic-poczatek-ciazy
https://www.aptaclub.co.uk/pregnancy/practical-tools-and-tips/due-date-calculator.html
https://www.candgbabyclub.ie/pregnancy/when-am-i-due.html


Który to tydzień ciąży? Jak określić termin poczęcia? - dodano: 2022-01-25

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.