Jak zadbać o siebie w pierwszym trymestrze ciąży? « maluchy.pl
ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Jak zadbać o siebie w pierwszym trymestrze ciąży?

-
Jak zadbać o siebie w pierwszym trymestrze ciąży?
Pierwsze trzy miesiące ciąży to kluczowy okres w rozwoju dziecka - to właśnie wtedy kształtują się wszystkie najważniejsze narządy małego człowieka. Równocześnie może to być dość trudny okres dla przyszłej mamy. To właśnie na początku ciąży kobietom towarzyszy ciągłe zmęczenie, wahania nastrojów czy mdłości, które poranne bywają tylko z nazwy. O czym warto pamiętać i jak o siebie zadbać w tym szczególnym okresie?

Zadbaj o dobrą opiekę lekarską


Pierwsze tygodnie ciąży to odpowiedni czas na wybór lekarza, który będzie się nami opiekować aż do rozwiązania. Warto poszukać osoby, która jest nie tylko kompetentna i ma dobre opinie, ale też wzbudza w nas zaufanie i sympatię. Już w pierwszych tygodniach od potwierdzenia ciąży należy zrobić podstawowe badania, takie jak morfologia i mocz oraz USG pierwszego trymestru. Jeśli są ku temu wskazania, może się zdarzyć, że lekarz prowadzący zaleci również na czas ciąży pozostawanie pod opieką innych specjalistów, np. endokrynologa, okulisty czy dietetyka. Trzeba pamiętać, że nawet jeśli czujemy się dobrze, ciąża jest dużym obciążeniem dla organizmu kobiety, nie należy wiec zaniedbywać wizyt kontrolnych.Nie żałuj sobie odpoczynku


Pierwszy trymestr ciąży zazwyczaj wiąże się z dużym zmęczeniem. To całkowicie normalne uczucie, które najczęściej mija i w kolejnych miesiącach ciąży energia wraca. Tymczasem odpoczywaj kiedy tylko się da. Najlepiej zajmij się tym, co najbardziej lubisz. Możesz chodzić na długie spacery, a jeśli nie ma przeciwwskazań wykonywać nieobciążające ćwiczenia, takie jak np. joga czy pilates. Jeśli masz ochotę na drzemkę w ciągu dnia, nie powstrzymuj się. Wiele kobiet zastanawia się jaka jest najlepsza pozycja do snu w pierwszych miesiącach ciąży? Odpowiedź jest prosta - taka w jakiej czujesz się najwygodniej. Na tym etapie płód jest jeszcze bardzo mały i chroniony przez ściany macicy, dlatego nie zrobimy mu krzywdy śpiąc np. na brzuchu czy na wznak, choć na późniejszym etapie ciąży pozycje te nie są zalecane.Zwracaj uwagę na to, co jesz


Dieta przyszłej mamy jest bardzo ważna musi bowiem dostarczyć odpowiedniej ilości składników odżywczych dla dwojga. Nie oznacza to jednak, że trzeba jeść za dwoje. Warto postawić na lekkie, ale częste i regularne posiłki, zawierające duże ilości warzyw i owoców. Rezygnacja z alkoholu i tytoniu jest oczywistością, ale wiele kobiet zastanawia czy powinna zrezygnować z kawy. Nie ma takiej konieczności jeśli nie będziemy przesadzać z jej ilością, jednak warto w tej kwestii poradzić się swojego lekarza. Unikajmy przetworzonych produktów, nie zaleca się również jeść surowego mięsa czy jajek. Warto sięgać po produkty zawierające żelazo, jak np. szpinak, natka pietruszki, buraki - często zdarza się, że na późniejszym etapie ciąży pojawia się anemia, dlatego warto już na początku jej zapobiegać. Niezwykle ważne w pierwszym okresie jest przyjmowanie kwasu foliowego w postaci suplementu. To składnik, który jest potrzebny do prawidłowego rozwoju dziecka.

Pierwsze trzy miesiące ciąży to ważny okres zarówno dla mamy, jak i dziecka. Odpowiednia dieta, dużo odpoczynku oraz regularne kontrole u lekarza to postawy, które zapewnią dobre samopoczucie i pozytywnie wpłyną na rozwój malucha. W dbaniu o siebie warto połączyć wiedzę ekspertów i zdrowy rozsądek z własną intuicją i potrzebami.

Jak zadbać o siebie w pierwszym trymestrze ciąży? - dodano: 2024-06-25

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.