ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Pierwszy trymestr ciąży

-

Barbara Rybicka - położna

Prywatna Szkoła Rodzenia BOBAS, Gdynia

Pierwszy trymestr ciąży
Odkrycie, że dziecko jest już z nami to wspaniała chwila, wówczas rozpoczyna się czas oczekiwania, nadziei, ale głównie czas ogromnych zmian w życiu przyszłych rodziców. W pierwszych trzech miesiącach dają się zauważyć zmiany fizyczne i emocjonalne, zarówno jedne jak i drugie mogą być przykre i budzić niepokój. Zmiany zachodzące w organizmie kobiety są konieczne, aby ciało i umysł były w stanie otoczyć prawidłową opieką rozwijające się nowe życie.

  1. Pierwszy trymestr ciąży - rozwój dziecka
  2. Początek ciąży - zmiany w organizmie kobiety
  3. Drugi miesiąc ciąży - rozwój dziecka
  4. Drugi miesiąc ciąży - zmiany i niedogodności w organizmie kobiety
  5. Trzeci miesiąc ciąży - rozwój dziecka
  6. Trzeci miesiąc ciąży - zmiany zachodzące w organizmie ciężarnej


W ciągu trzech miesięcy od poczęcia wykształcają się wszystkie narządy wewnętrzne. Niektóre z nich np. serce i nerki zaczynają już funkcjonować. Jako, że pierwsze trzy miesiące ciąży są najważniejszym etapem rozwoju płodu, musisz otoczyć siebie i swoje maleństwo wyjątkową opieką.


Pierwszy trymestr ciąży - rozwój dziecka


Gdy po zapłodnieniu powstaje pierwsza komórka - zaczątek twojego dziecka, znane są takie cechy jak kolor oczu, włosów, płeć, grupa krwi i inne. W ciągu najbliższych dni zapłodnione jajo wędrując przez jajowód dociera do ściany macicy, gdzie przywiera, znajdując źródło pokarmu i schronienie. Z części komórek po podziale powstaje łożysko. Ten cudowny narząd wkrótce połączy się pępowiną z zarodkiem, stanie się jego łącznikiem ze światem, dostarczając tlenu i substancji odżywczych od matki.
W ciągu kilku następnych dni zarodek zostaje otoczony przez cienką błonę, zwaną workiem owodniowym lub pęcherzem płodowym. Po miesiącu od poczęcia twoje dziecko jest 10 000 razy większe od komórki, z której powstało. Jego ciałko ma główkę, a także zaczątki rączek i nóżek. Zaczyna formować się twarz, a w miejscach gdzie będą oczy pojawiają się ciemne plamki, zaczynają rozwijać się żuchwa, usta i gardło. Formują się narządy wewnętrzne: płuca, nerki, wątroba i mózg. Zaczyna bić maleńkie serduszko.


Początek ciąży - zmiany w organizmie kobiety


Pierwszym objawem najczęściej jest brak miesiączki. Już około sześciu dni po zatrzymaniu miesiączki powinnaś wykonać test ciążowy, aby upewnić się o cudzie, jaki się dokonał i od tego momentu zwrócić szczególną uwagę na styl życia, sposób odżywiania, unikać leków, substancji szkodliwych i trujących, czyli wszystkiego co mogłoby zaszkodzić rozwijającemu się dziecku. Jeżeli do tej pory nie brałaś kwasu foliowego, powinnaś go zacząć zażywać, gdyż chroni on dziecko przed wadami rozwojowymi układu nerwowego.

Innym objawem wskazującym na zajście w ciążęnudności i wymioty. Chociaż najczęściej zdarzają się rano, to część kobiet odczuwa je przez cały dzień. Nudności i wymioty zwykle mijają z końcem trzeciego miesiąca ciąży.

Kolejną zmianą jest potrzeba częstszego oddawania moczu (nawet w nocy). W miarę powiększania się macicy w pierwszych trzech miesiącach ciąży uciska ona na pęcherz, zmniejszając jego objętość. W rezultacie oddajesz mocz częściej i w małych ilościach. Nie zapominaj o kontrolnych badaniach moczu, aby wykluczyć jako przyczynę ewentualną infekcję dróg moczowych.

Już około trzech tygodni po zatrzymaniu miesiączki powinnaś udać się do ginekologa, aby zapewnić sobie i dziecku dobrą opiekę lekarską.

Pamiętaj! Masz prawo zapytać lekarza prowadzącego twoją ciążę o wszystko, co cię niepokoi. Nie zdziwi go, że nie jesteś pewna, czy wolno ci ufarbować włosy, pracować przy komputerze, pić kawę, podróżować. Nie zapomnij dowiedzieć się jak skontaktować się z lekarzem w razie niepokojących objawów (np. krwawienia, nagłego bólu). Dobry ginekolog powinien dać ci numer swojego telefonu komórkowego i wyznaczyć termin następnej wizyty.


Drugi miesiąc ciąży - rozwój dziecka


Serce dziecka jest już uformowane i bije około 60 - 70 uderzeń na minutę. Zaczynają się formować płuca, rozwinęło się już 8 z 10 kręgów kręgosłupa, a także mózg, rdzeń kręgowy i nerwy dziecka. Mózg zaczyna wysyłać sygnały nerwowe do mięśni. Nerki są już na swoim miejscu i niedługo zaczną swoją pracę. Tworzą się gruczoły tarczycy i nadnerczy, które będą wydzielały hormony niezbędne do wzrostu dziecka w następnych miesiącach. Także żołądek, jelita i wątroba są już na swoim miejscu. Szybko tworzą się mięśnie, kości i skóra nadając maluszkowi coraz bardziej dziecięcy wygląd.


Drugi miesiąc ciąży - zmiany i niedogodności w organizmie kobiety


W drugim miesiącu daje się zauważyć większe zapotrzebowanie na sen i szybsze męczenie się. Jest to naturalne przystosowanie organizmu do ogromnych i bardzo szybkich zmian, jakie zachodzą w twoim ciele. W tym czasie stosuj wyważoną dietę, bogatą w składniki odżywcze, szczególnie produkty zawierające dużo żelaza np. suszone morele, kiwi, warzywa strączkowe, mięso, żółtka jaj. Dużo wypoczywaj. Staraj się spać jak najdłużej, jeżeli masz ochotę prześpij się również w ciągu dnia.

Inną dolegliwością pojawiającą się w tym czasie jest bolesność i uczucie przepełnienia piersi. Jest to spowodowane przystosowaniem gruczołów piersiowych do późniejszego karmienia dziecka. Stosuj dobrej jakości nawilżający balsam do ciała, lub specjalny preparat do pielęgnacji biustu dla kobiet w ciąży. Powinnaś także pomyśleć już o odpowiednim biustonoszu. Musi on być miękki, wygodny i nie uciskający (bez fiszbin). Możesz kupić specjalny stanik dla kobiet w ciąży, który "rośnie" razem z biustem.

Pod koniec drugiego miesiąca powszechnie występuje uczucie zwątpienia w siebie, a czasem nawet ambiwalentne uczucia do dziecka. Możesz czuć się nieszczęśliwa, lub nie wierzyć w swoje możliwości. Zachowanie "od śmiechu do płaczu" nie jest niezwykłe. Jest to tylko przejściowa trudność spowodowana ciążą.

Każdemu z przełomowych momentów ciąży towarzyszy swoisty aspekt psychologiczny. Przez cały okres ciąży zachodzi wzajemne oddziaływanie ciała i umysłu. Duża dawka stresu lub negatywne uczucia względem ciąży mogą być przyczyną nudności i odwrotnie - nudności i wymioty mogą sprawiać trudność z akceptacją ciąży. Dobrze jest wtedy porozmawiać z osobą, która zrozumie twoje samopoczucie może znacznie złagodzić objawy. Poza tym świadomość, że "winne" są hormony oraz przystosowanie organizmu do nowych zadań, też ułatwia kobiecie akceptację jej zmiennych nastrojów. Musisz pamiętać o pozytywnym nastawieniu wobec ciąży.
Na poprawę złego samopoczucia spraw sobie codziennie drobną przyjemność np. posłuchaj ulubionej muzyki, przeczytaj gazetę, obejrzyj dziecięce ciuszki, porozmawiaj z przyjaciółką itp. To ci naprawdę dobrze zrobi.


Trzeci miesiąc ciąży - rozwój dziecka


W tym miesiącu dziecko dalej rozwija się w szalonym tempie. Tworzą się powieki, które jeszcze przez trzy miesiące pozostaną zamknięte, powstają wszystkie części narządu wzroku: rogówka, soczewka, siatkówka. Tworzą się poszczególne części jamy ustnej i gardła, formują się zawiązki zębów, pojawiają się wargi. Dziecko ma ukształtowane rączki, palce, a nawet paznokcie. Dziecko potrafi machać nóżkami, zaciskać piąstki, odwracać główkę, otwierać usta, marszczyć twarz. W ciągu trzech miesięcy twoje dziecko rozwinęło się z pojedynczej komórki w malutkiego dzidziusia, który potrafi wykonywać złożone czynności.


Trzeci miesiąc ciąży - zmiany zachodzące w organizmie ciężarnej


Zaparcia są spowodowane uciskiem powiększającej się macicy na jelita, oraz spowolnieniem perystaltyki jelit pod wpływem progesteronu wytwarzanego w ciąży.


Również twój partner może przeżywać różne emocje spowodowane ciążą. Choć nie ma u niego podstaw fizycznych, zakłócenia te są bardzo realne i czasami dają się przewidzieć. Mężczyźni przejmują stan odmienny partnerki z bagażem własnych osądów na temat przebiegu i znaczenia ciąży, narodzin dziecka i rodzicielstwa. Staraj się, aby partner uczestniczył we wszystkich wizytach u lekarza, pomoże mu to uświadomić sobie czym jest ciąża, jakie zachodzą zmiany, co jest normalnym stanem w ciąży, a na co zwrócić szczególną uwagę, aby zapewnić dziecku jak najlepsze warunki rozwoju. Obserwowanie dziecka na ekranie USG będzie dla przyszłego Tatusia bezcennym przeżyciem, jako naoczne potwierdzenie istnienia dziecka oraz jego dalszego rozwoju.


Opr. 02-12-2002

Pierwszy trymestr ciąży - dodano: 2019-07-28

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.