ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Masaż dziecka metodą Shantala

-

Anna Dąbrowska - kosmetolog

kosmetolog; Pracownia Urody i Wizerunku Zielona Pomarańcza; Warszawa

Masaż dziecka metodą Shantala
Masaż niemowlęcia wykonujemy zwykle, gdy dziecko ma różnego rodzaju zaburzenia w rozwoju psychoruchowym, ale warto pamiętać, że masaż można też stosować dla wzmocnienia więzi rodziców czy opiekunów z dzieckiem. Masaż może być wykonywany dla pobudzenie rozwoju dziecka, okazywania w ten sposób akceptacji i miłości. Nie od dziś wiadomo że dzieci częściej dotykane lepiej rosną i rozwijają się, a w kulturach wschodnich dzieci są masowane niemalże od urodzenia, a sama sztuka masażu przekazywana jest często z pokolenia na pokolenie.

  1. Co to jest masaż Shantala?
  2. Korzysci wynikające z masażu Shantala u dzieci


Co to jest masaż Shantala?


Jednym z masaży, którego może się nauczyć każda mama i każdy tata jest masaż metodą Shantala. Masaż Shantala pochodzi z Indii, jest masażem skierowanym głównie do niemowląt i z myślą o nich został stworzony. Masaż Shantala nie jest masażem rehabilitacyjnym i może go wykonywać każdy rodzic – to prosta sztuka, która wpływa korzystnie na rozwój dziecka. Masowane są brzuszek dziecka, ramiona, dłonie, nogi, plecy, twarz. Masaż może być wykorzystywany także jako zabieg wspomagający u dzieci z opóźnieniem psychoruchowym czy porażeniem mózgowym.


Korzysci wynikające z masażu Shantala u dzieci


Masaż ten korzystnie działa na cały organizm niemowlęcia pobudzając funkcjonowanie najważniejszych organów i układów:
  • pozytywnie wpływa na stan skóry - między innymi zmniejsza częstość występowania alergii,
  • dotlenia, polepsza krążenie w nóżkach i rączkach dziecka dzięki czemu stają się one cieplejsze,
  • poprawia trawienie, oddawanie gazów (co jest szczególnie pomocne u niemowląt cierpiących na kolki)
  • pobudza układ limfatyczny, odgrywający ważną rolę w kształtowaniu odporności, stymuluje układ hormonalny
  • uwalnia napięcia w poszczególnych częściach ciała
  • pomaga w uregulowaniu snu dziecka
  • wycisza, uspokaja

Masaż Shantala sprzyja nawiązaniu bardzo bezpośredniego, zarówno fizycznego, jak i uczuciowego kontaktu z dzieckiem. Uspokaja maluszka, rozluźnia, zmniejszając niepokój i napięcie. Przyspiesza rozwój ruchowy, psychiczny i emocjonalny. Masowane dzieci mają większą akceptację siebie, są ufniejsze i bardziej pogodne. Masaż zmniejsza negatywne odczucia takie jak złość czy agresję - jest to więc świetna forma kontaktu z małymi nerwuskami.

Jednoczenie masaż Shantala zaspokaja potrzebę bliskości i pogłębia więzy pomiędzy rodzicami a dzieckiem. Można go wykonywać już od 1 miesiąca życia.

Opr. 2007-04-20

Masaż dziecka metodą Shantala - dodano: 2020-02-26

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.