ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Żylaki powrózka nasiennego a niepłodność

-

Paweł Radwan - ginekolog-położnik

Lek.med.; specjalista ginekolog-położnik; Centrum Zdrowia GAMETA, Łódź

Żylaki powrózka nasiennego a niepłodność
Nawet u 11% ogólnej populacji mężczyzn stwierdza się żylaki powrózka nasiennego, mogą one występować u co czwartego mężczyzny z nieprawidłowymi parametrami nasienia. Występowanie żylaków powrózka nasiennego zwiększa się wraz z wiekiem. Żylaki powrózka nasiennego są to nieprawidłowości w budowie naczyń żylnych, polegają one na skręcaniu, poszerzaniu i wydłużaniu się żył zbierających krew z jądra - tzw. splotu wiciowatego, który wchodzi w skład powrózka nasiennego.

  1. Żylaki powrózka nasiennego - objawy
  2. Żylaki powrózka nasiennego - rozpoznanie
  3. Żylaki powrózka nasiennego a niepłodność
  4. Żylaki powrózka nasiennego - leczenieŻylaki powrózka nasiennego - objawy


Wielu mężczyzn dotkniętych żylakami nie odczuwa żadnych dolegliwości. Czasem jednak może wystąpić jeden lub więcej objawów związanych z chorobą, które obejmują:
  • ból jąder lub dyskomfort,
  • uczucie ciężkości jąder,
  • niepłodność,
  • widoczne lub wyczuwalne dłonią poszerzone żyły.

W 90% żylaki powrózka nasiennego występują po stronie lewej.


Żylaki powrózka nasiennego - rozpoznanie


W celu rozpoznania obecności żylaków powrózka nasiennego lekarz przeprowadza badanie fizykalne – dotyka jąder w pozycji stojącej oraz ocenia widoczne żyły. Jeśli badanie fizykalne niczego nie wykazuje można przeprowadzić badanie ultrasonograficzne.


Żylaki powrózka nasiennego a niepłodność


Żylaki powrózka nasiennego zaburzają cyrkulację krwi w jądrach m.in. podwyższając ich temperaturę, co ma negatywny wpływ na produkcję plemników zaburzając ich jakość i liczbę.
Warto jednak zaznaczyć, że większość mężczyzn z objawowymi żylakami powrózka nasiennego nie ma problemów z płodnością.


Żylaki powrózka nasiennego - leczenie


Terapia niepłodności dotyczy obojga partnerów. Decyzję o leczeniu żylaków para powinna przedyskutować z lekarzem zajmującym się leczeniem niepłodności. Wyniki niektórych badań wskazują, że leczenie żylaków powrozka nasiennego poprawia parametry nasienia. Jednak nie ma jednoznacznych dowodów, że zawsze zwiększa to szansę na ciążę.

Leczenie żylaków powrózka nasiennego u niepłodnych mężczyzn zaleca się gdy żylaki są wyczuwalne i powodują objawy, partnerka jest płodna, zaś mężczyzna ma nieprawidłowe parametry nasienia. Nie jest zalecane leczenie bezobjawowych żylaków powrózka nasiennego jeśli mężczyzna ma prawidłowe parametry nasienia. W sytuacji długiego oczekiwania na ciąże, skrajnie nieprawidłowych parametrów nasienia, wieku partnerki powyżej 35 lat, para powinna szczególnie rozważyć przystąpienie do metod rozrodu wspomaganego.

Są dwa skuteczne sposoby leczenia żylaków powrózka nasiennego:
  • operacyjna (najczęściej z dostępu laparoskopowego)
  • przezskórna wsteczna embolizacja żyły jądrowej.Opr. 2011-10-13

Żylaki powrózka nasiennego a niepłodność - dodano: 2020-01-05

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.