Advertisement
Subskrypcja

Powiadomienia o nowościach

Sprawdź koniecznie
Warto kupić
Ważne tematy

W którym dniu cyklu mamy największe szanse na ciążę?

Tomasz Skweres - ginekolog-położnik
Dr nauk med.; specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog; Centrum Zdrowia GAMETA, Gdynia

Tomasz Skweres
-
   

To pytanie jest regularnie zadawane przez zgłaszające się po poradę pary. Uważa się, że sześć dni kończące się w dniu owulacji jest najlepszym czasem dla starań o ciążę. Bierzemy pod uwagę około 5- dniowy okres przeżycia plemników w drogach rodnych kobiety i około jednodniową zdolność komórki jajowej do przyjęcie plemnika po owulacji. Dniem najwyższej płodności jest drugi dzień przed owulacją. Szansa na zajście w ciążę jest oceniana na 4% jeśli współżycie odbywa się 5 dni przed owulacją, osiąga maksymalnie 20-25% na dwa dni przed owulacją i spada do około 10% w ciągu 24 godzin po owulacji, a od drugiego dnia po owulacji jest zerowa.

Jak zatem wyznaczyć dzień owulacji? Badania, w których oceniano zmiany śluzu szyjkowego, bólu okołoowulacjnego, zmian nastroju, kalendarz menstruacyjny pomagają w ocenie tego dnia. Śluz szyjkowy związany z produkcją estrogenów pojawia się 5-6 dni przed owulacją i osiąga szczyt na 2-3 dni przed owulacją. Śluz ocenia się jako wydzielinę pojawiającą się na bieliźnie, uczucie wilgotności warg sromowych czy też oceniane w badaniu bezpośrednim śluzu z szyjki macicy. Płodny śluz jest wodojasny i rozciągliwy. Kobiety, u których nie obserwowano zmian w charakterze śluzu szyjkowego także zachodzą w ciążę, tak więc nieuzasadnione są obawy o niepłodność, jeśli śluz w cyklu nie zmienia swojej konsystencji lub nie pojawia się w ogóle.
Kolejną metodą jest mierzenie temperatury podstawowej oraz codzienna obserwacja śluzu szyjkowego. Obserwacje z kilku cykli pozwalają na określenie potencjalnie najbardziej płodnego okresu. Dodatkową pomocą mogą być testy owulacyjne wykonywane z drugiej porannej porcji moczu. Badanie LH w moczu w tych testach pokrywa się z dokładnością do 2 dni z owulacją, ale trzeba pamiętać, że około 7% tych testów może wykazywać szczyt produkcji LH pomimo tego nie dochodzi do owulacji.

W badaniach wykazano, że zmiany śluzu szyjkowego pozwalają przewidzieć z równą lub nawet większą dokładnością owulację, jak mierzenie temperatury ciała czy badanie testami owulacyjnymi z moczu. U kobiet regularnie miesiączkujących można oprzeć się o obserwację, że w około 1/3 cykli owulacja występuje na 14 dni przed spodziewaną miesiączką. Duże badania statystyczne pozwoliły na potwierdzenie, ze najbardziej płodnymi dniami u kobiet miesiączkujących co 26-32 dni są w cyklu dni od 8 do 19.Opracowano na podstawie wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu oraz artykułu „Optimizing natural fertility” (Fertility and Serility Vol 90, Suppl3, Nov 2008).

W którym dniu cyklu mamy największe szanse na ciążę? - dodano: 2013-05-02

                                

Tomasz Skweres
Dr nauk med.; specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog; Centrum Zdrowia GAMETA, Gdynia
więcej o praktyce autora: kliknij TUTAJ           
 

więcej artykułów tego autora:
  Jak przygotować się do ciąży?
  Zaczynamy starania o dziecko
  Czy pozycja lub inne czynniki mogą pomóc w zapłodnieniu?
  Jak często współżyć, by zwiększyć szansę na ciążę?


Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.