ciąża i poród
dziecko
kobieta
dla dzieci
rodzina
podróż
zobacz koniecznie

Zastój pokarmowy - całej piersi lub miejscowy

-

Joanna Syrek-Rawiak - położna

Prywatna Szkoła Rodzenia SAGE-FEMME; Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, Wrocław

Zastój pokarmowy - całej piersi lub miejscowy
Jeśli karmisz piersią to zastój pokarmowy może zaskoczyć cię każdego dnia. Szczególnie, kiedy po porodzie wróciłaś już do normalnego trybu życia i prawdopodobnie jesteś mniej czujna w nadzorowaniu swoich piersi. Czym jest zastój pokarmowy, jak sobie z nim poradzić?

Co to jest zastój pokarmowy i czym się charakteryzuje?


Czym charakteryzuje się zastój pokarmowy? Jeśli dotyczy całej piersi, to jej obrzmieniem, tkliwością i bolesnością. Również tym, że może być gorąca i błyszcząca. Jeśli dotyczy tylko jednego zrazika lub zablokowanego przewodu mlekowego to dołączyć się może zaczerwienienie lub tkliwe zgrubienie w miejscu zastoju.

Charakterystyczne przy zastoju pokarmowym jest to, że pokarm z piersi nie chce wypływać. Wiąże się to z tym, że przewody mleczne są tak mocno rozszerzone przez niedostatecznie usunięty z piersi pokarm, iż powodują ucisk na naczynia włosowate przez które oksytocyna nie dociera do komórek mięśniowych otaczających przewody mleczne.

Samopoczucie kobiety jest całkiem dobre, ale jeśli natychmiast po zidentyfikowaniu powyższych objawów działanie nie zostanie podjęte to może dojść do stanu zapalnego piersi i gorszego samopoczucia.

Zastój pokarmowy - jak sobie z nim poradzić?


Co możesz zrobić jeśli tylko spostrzeżesz, że doszło do zastoju miejscowego:
  • Staraj się aby ta właśnie pierś była podawana do karmienia w pierwszej kolejności.
  • Jeśli dziecko nie może, z jakichś powodów, opróżnić piersi samodzielnie to należy ten pokarm odciągnąć ręcznie lub odciągaczem.
  • Jeżeli pierś jest przepełniona to należy przed podaniem jej dziecku nieco ją rozluźnić poprzez odciągnięcie pokarmu.
  • Przed karmieniem można pierś rozgrzać ciepłym okładem, a po karmieniu zastosować zimny okład.
  • Możesz również zrobić okład z liści białej kapusty, który działa przeciwzapalnie. Dlatego dobrze jest jeśli jeszcze przed porodem zamrozisz w zamrażarce kilka umytych liści kapusty. Przygotowując okład z kapusty należy pamiętać o uprzednim nasmarowaniu piersi czymś tłustym, aby sok nie podrażnił nazbyt skóry. Okład powinien być położony co najmniej na pół godziny po karmieniu a jeśli się uda to nawet do następnego karmienia. Jednak należy go zdjąć na około pół godziny przed karmieniem.
  • Możesz w takiej sytuacji karmić nieco częściej.
  • W przypadku znacznej trudności opróżniania piersi można skorzystać z preparatu oksytocynowego, ale ponieważ nie jest on powszechnie dostępny, prawdopodobnie zaaplikuje ci go osoba którą poprosisz o pomoc kiedy sama już nie będziesz umiała sobie poradzić.
  • Jeśli masz taką możliwość, to bez zahamowań, skontaktuj się z osobą która może cię wesprzeć psychicznie lub fizycznie w "problemach piersiowych".


Zastój pokarmowy


Photo by Iuliia Bondarenko z Pixabay

(opr.2002-12-01)

Zastój pokarmowy - całej piersi lub miejscowy - dodano: 2019-04-30

Avatar
Joanna Syrek-Rawiak - położna

Prywatna Szkoła Rodzenia SAGE-FEMME; Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, Wrocław

Portal maluchy.pl jest serwisem edukacyjnym. Informacje zawarte na naszych stronach służą wyłącznie celom informacyjnym. Wszelkie problemy muszą być konsultowane z odpowiednim lekarzem specjalistą. Autorzy i firma ITS MEDIA nie odpowiadają za jakiekolwiek straty i szkody wynikłe z zastosowania zawartych na stronach informacji lub porad.